Paweł Worobiej, turniej, Afganistan

i

Autor: Paweł Worobiej/Archiwum prywatne Liczna publiczność dopingująca boksujących żołnierzy

Wojna w Afganistanie. Ile Polacy na nią dołożyli? [AKTUALIZACJA]

2021-08-23 16:00

W środę 30 czerwca 2021 roku na lotnisku we Wrocławiu wylądował samolot z polskimi żołnierzami i personelem wojskowym wracającym z Afganistanu. Na miejscu przywitał ich Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Szef resortu podkreślał znaczenie "sojuszniczej misji" oraz stwierdził, że po II wojnie światowej, obok misji Irackiej, operacja w Afganistanie była największym przedsięwzięciem w historii Wojska Polskiego. Niestety, polska misja okupiona była życiem i zdrowiem wielu żołnierzy, oraz ogromnymi pieniędzmi z budżetu państwa.

Polska misja w Afganistanie trwała przez 20 lat

Armia USA wycofało już większość wojsk z Afganistanu, a Polscy żołnierze zwinęli polską flagę z bazy jeszcze 24 czerwca 2021 roku. Dla przypomnienia, decyzja o wysłaniu Sił Zbrojnych RP na misję zapadła w listopadzie 2001 roku, a 16 marca 16 marca 2002 roku do Afganistanu trafiła pierwsza grupa polskich żołnierzy. W szczytowym okresie przypadającym na lata 2010-2012, polski kontyngent liczył 2500-2600 osób. Przez niecałe 20 lat misji, wzięło w niej udział 33 tys. żołnierzy i pracowników MON.

ZOBACZ: Szokujące słowa Bidena o Afganistanie. "To nigdy nie było naszym celem"

Talibowie zajęli Afganistan

W trakcie misji w Afganistanie zginęło 43 polskich żołnierzy i dwóch pracowników wojskowych. Ponadto 200 osób zostało rannych. Do tego należy doliczyć żołnierzy zmagających się z zespołem stresu pourazowego, w tej kwestii brakuje jednak danych. Minister Błaszczak zagwarantował, że państwo nie zapomni o rodzinach ofiar i inwalidach wojennych. Przypomniał, że jeszcze w 2019 roku znowelizowano i usprawniono ustawę o wsparciu dla weteranów i ich rodzin.

Koszt polskiej misji w Afganistanie

Od początku 2007 roku, do końca 2011 roku, polska misja w Afganistanie kosztowała blisko 4,3 mld zł. Dane pochodziły z Wojskowego Sztabu Generalnego. Ówczesny szef MON, Tomasz Siemoniak zaznaczał jednak, że wyliczenia wydatków wojskowych nie jest takie proste. Nie wzięto pod uwagę choćby kosztu sprzętu, które wojsko już eksploatowało, choć podliczono pieniądze wydane na ich serwis i modernizację. Wysłaliśmy zapytanie do MON i Wojskiego Sztabu Generalnego w sprawie całkowitych kosztów Polskiej Misji w Afganistanie.

[AKTUALIZACJA]- W latach 2002-2006 podczas realizacji operacji Enduring Freedom wydatki resortu obrony narodowej wyniosły 108 mln zł, zaś w latach 2007- 2014 nakłady na funkcjonowanie misji ISAF wyniosły 6 mld zł. Natomiast wydatki na funkcjonowanie PKW od 2015 roku do 30.06.2021 r. ukształtowały się na poziomie 387 mln zł. Należy jednak podkreślić, że nie jest to kwota ostateczna. Z uwagi na system rozliczeń, następna aktualizacja możliwa będzie pod koniec października br. - czytamy w komunikacie przesłanym dla Super-Expressu przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wygląda więc na to, że całkowita, znana kwota wydana na polską misję w Afganistanie wyniosła niecałe 6,5 mld zł. Zgodnie jednak z komunikatem MON, na wyliczenie pełnego kosztu operacji, musimy jeszcze poczekać.

Sonda
Jak oceniasz decyzję o wysłaniu polskich żołnierzy do Afganistanu?

Polscy żołnierze nie ukrywali słów krytyki wobec polityków

W sprawie zakończenia amerykańskiej interwencji w Afganistanie wypowiadali się również Polscy żołnierze. W ich słowach nie brakowało rozgoryczenia. Weteran z Afganistanu,sierż. rez. Szymon Mutwicki, w rozmowie w "SE" wprost powiedział, że śmierć jego kolegi z jednostki "poszła na marne". W ostrych słowach wypowiadał się również gen. Skrzypczak. Stwierdził, że choć polscy żołnierze mogą być dumni z pełnionej służby, ale ma ogromny żal do polityków, że kontynuowali operację w Afganistanie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze