Wojska Obrony Terytorialnej - wyposażenie

i

Autor: Marcin Smulczyński

Wojska Obrony Terytorialnej chcą zaciągnąć pielęgniarki. Zobacz, czym kuszą

2018-08-10 11:40

Sztandarowy projekt byłego ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza, potrzebuje wsparcia medycznego. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej chce skusić pielęgniarki i ratowników medycznych pakietem korzystnych bonusów, nie tylko finansowych, ale i dokształcających.

- Zakładamy, że w Wojskach Obrony Terytorialnej docelowo służbę będzie mogło podjąć ok. 4 tys. pielęgniarek oraz pracowników medycznych – zapowiedział ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.

Żeby tak było, armia dla pielęgniarek, pielęgniarzy czy ratowników medycznych przygotowała specjalny pakiet profitów płynących z przystąpienia do WOT. Jak informuje „Rzeczpospolita”, trafił on już do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Na co więc mogą liczyć pielęgniarki chcące dołączyć do Obrony Terytorialnej?

Przede wszystkim na dofinansowanie a nawet całkowity zwrot kosztów za studia – zarówno licencjackie jak i wyższe magisterskie na kierunku pielęgniarstwo. Wsparcie, jak informuje Dowództwo WOT, byłoby wypłacane tylko w trakcie pełnienia służby.

Dla osób mających już wykształcenie, armia zagwarantowała dofinansowanie kształcenia podyplomowego. Obejmuje ono specjalizację takie jak pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, operacyjne, chirurgiczne, epidemiologiczne czy też dziedzinie ochrony zdrowia pracujących.

W ofercie nie brakuje też bezpłatnych kursów i szkoleń. Poza kursami „standardowymi” dla armii, jak kursy polowego ratownictwa i stanów zagrażających życiu, WOT oferuje też pracownikom medycznym kurs USG FAST w urazach, kurs z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym i odzwierzęcym czy kurs wkłucia doszpikowego.

Jednak to wciąż nie wszystko, czego pielęgniarka bądź ratownik medyczny mogą się nauczyć w trakcie służby w oddziałach WOT. Dowództwo może zdecydować o skierowaniu na kursy oficerskie lub szkolenie specjalistyczne, np. nurkowania. Po trzech latach takiej służby można też starać się o przyjęcie w pierwszej kolejności do zawodowej służby wojskowej.

Jak to wygląda zaś finansowo? Świadczenia i ubezpieczenie zdrowotne obejmujące pielęgniarki będzie takie samo jak innych żołnierzy WOT. Otrzymają dodatek za gotowość bojową w wysokości 320 zł za każdy miesiąc służby oraz minimum 90 zł (w zależności od stopnia wojskowego) za każdy dzień szkolenia spędzony w armii.

Pielęgniarki, pielęgniarzy i ratowników medycznych do WOT rekrutują wojewódzkie komendy uzupełnień.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze