spis

i

Autor: Pixabay

Wpadka GUS. Ujawnili adresy Polaków ze Spisu Powszechnego

2021-09-30 17:20

Dziś ostatni dzień spisu powszechnego. Jeżeli z jakichś przyczyn, jeszcze nie wzięliście w nim udział - zostały wam już tylko godziny. Tymczasem specjaliści od bezpieczeństwa w internecie zwracają uwagę, że dane niektórych osób, które wzięły udział w spisie wyciekły - przez banalną pomyłkę GUS.

To ostatnia szansa aby wziąć udział w spisie powszechnym. Spisać się można już tylko do północy. Spis jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł.

 Spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań spisowych również dostępna jest na stronie https://spis.gov.pl/ w dedykowanej zakładce.

Tymczasem serwis Niebezpiecznik.pl zwrócił uwagę, że pracownicy GUS doprowadzili do wycieku danych uczestnikó spisu. W korespondencji ujawniono adresy e-mailowe ponad 500 osób. W mailu od pracownika GUS wpisano adresy kilkuset osób w widocznym dla wszystkich adresatów polu "Do".

 - Kiedy pracowniczka GUS-u zdała sobie sprawę z pomyłki, próbowała “Odwołać wiadomość”. Zapewne brak odpowiednich szkoleń spowodował, że nie wiedziała iż ta funkcja powoduje ponowny wyciek danych, bo wysyła do wszystkich kolejną wiadomość, którą klienty poczty spoza domeny nadawcy (czyli gusowskiej) po prostu ignorują, pokazując jej zabawną treść - czytamy w serwisie.

WPADŁ gang hakerów! Rozsyłali fałszywe alarmy bombowe, oszukiwali na grube miliony!
Sonda
Wziąłeś udział w spisie powszechnym?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze