pieniądze/banknoty

i

Autor: Materiały prasowe

Nowy podatek

Wprowadzają podatek od nadmiarowych zysków. Ma obowiązywać przez trzy lata

2022-11-29 20:21

Firmy energetyczne, naftowe i górnicze oraz banki w Czechach zostaną objęte od 2023 roku podatkiem od nadzwyczajnych zysków. Prezydent Milosz Zeman podpisał uchwaloną przez parlament nowelizację ustaw podatkowych.

Czechy podpisują nowelizację ustawy podatkowej o nadzwyczajnych zyskach

Prezydent Czech Milosz Zeman podpisał w poniedziałek uchwaloną przez parlament nowelizację ustaw podatkowych, w myśl której firmy energetyczne, naftowe i górnicze oraz banki zostaną objęte od 2023 roku podatkiem od nadzwyczajnych zysków.

Dochody mają być przeznaczone na pokrycie nadzwyczajnych kosztów, które państwo poniesie w związku z wprowadzeniem maksymalnych cen energii. Podatek ma obowiązywać przez trzy lata, do 2025 r., a stawka wyniesie 60 proc. Wpływy z podatku będą zasilać wyłącznie budżet państwa, nie skorzystają z nich samorządy wszystkich szczebli. Rząd spodziewa się zebrać z podatku w przyszłym roku około 45 mld koron, czyli około 1,85 mld euro.

Co jeszcze będzie obejmowała ustawa?

Pakiet podatkowy wprowadza także innych zmiany. Pracownik, który przekaże darowiznę finansową na rzecz Ukrainy za pośrednictwem ambasady Ukrainy w Pradze i będzie chciał obniżyć podstawę opodatkowania wyłącznie na tej podstawie, nie będzie musiał składać zeznania podatkowego. Darowiznę uwzględni pracodawca w rozliczeniu podatkowym. Na dodatkową zachętę podatkową mogą też liczyć osoby kwaterujące uchodźców z Ukrainy.

Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Najnowsze