Warszawska fabryka jest jednym z wielu zakładów produkcyjnych Grupy Servier na świecie. Jaka jest pozycja polskiej fabryki w Grupie Servier, ale też na rynku polskim?
Pod względem wielkości produkcji fabryka w Warszawie należy do największych w Grupie Servier. W porównaniu z innymi jest to piąty co do wielkości zakład produkujący leki po zakładach w Gidy we Francji, Arklow w Irlandii, Sofino w Rosji i Tianjin w Chinach. Mówiąc o rynku polskim, warto podkreślić, że z 10 wiodących innowacyjnych koncernów farmaceutycznych w Polsce tylko cztery dysponują zakładem produkcyjnym w naszym kraju. Wśród nich jest oczywiście zakład produkcyjny Servier. W tym kontekście warto sobie uświadomić, że zgodnie z analizami przeprowadzonymi przez PwC prawie 2/3 produktów leczniczych w Polsce – w ujęciu wartościowym – pochodzi z importu. Dlatego lokowanie produkcji leków w Polsce ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia polskim pacjentom dostępu do leków. Co więcej, obecność naszego zakładu produkcyjnego na Białołęce stymuluje rozwój lokalnej przedsiębiorczości, a także bezpośrednio wywiera wpływ na polską gospodarkę. Na początku tego roku PwC dokonało oceny wkładu Servier w polską gospodarkę, szacując jego wartość w 2015 roku na ponad 623 miliony złotych. Uważamy, że naszą powinnością jest wspieranie rozwoju polskiej gospodarki.
Servier cały czas inwestuje w badania naukowe, wprowadza innowacyjne leki. Czy leki produkowane w warszawskiej fabryce są efektem własnych badań naukowych?
Wszystkie leki Servier przeznaczone dla polskich pacjentów produkowane obecnie w naszym warszawskim zakładzie powstały w wyniku własnych badań naukowych firmy Servier. Szczególne znaczenie przywiązujemy do bezpieczeństwa terapeutycznego, dlatego też warto podkreślić, że substancja czynna w lekach, które trafiają do polskich pacjentów, pochodzi tylko z krajów Unii Europejskiej – Francji, Hiszpanii i Węgier, a to gwarantuje spełnienie najbardziej restrykcyjnych kryteriów dotyczących jakości produktu leczniczego.
Ile i jakich leków produkuje się w warszawskiej fabryce Servier?
Łącznie produkujemy rocznie ponad 25 milionów opakowań produktów leczniczych, z czego do Polski trafia około 16 i pół miliona opakowań. Na potrzeby rynku polskiego produkujemy w Warszawie 15 preparatów stosowanych w cukrzycy typu 2, nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej, niewydolności serca, depresji, chorobach układu oddechowego. Blisko 100% opakowań leków Servier przeznaczonych dla polskich pacjentów jest produkowanych właśnie w Warszawie. Produkcja na eksport to aż 31 preparatów stosowanych w kardiologii, cukrzycy, depresji, przeciwalergicznych, przeciwbólowych, przeciwzapalnych, w zaburzeniach erekcji i chorobie wrzodowej.
Leki wytwarzane w zakładzie produkcyjnym Servier trafiają nie tylko do polskich pacjentów, ale są też wysyłane za granicę. Do jakich krajów?
Obecnie już blisko 40 proc. produkcji zakładu jest przeznaczone na eksport. Leki produkowane w Warszawie trafiają do pacjentów w Czechach, na Słowacji, Litwie, Estonii, Łotwie, Słowenii, Chorwacji, Serbii i aż 26 proc. produkcji jest przeznaczone na rynek francuski. Wielkość eksportu do Francji w ostatnich latach rośnie zdecydowanie najbardziej dynamicznie.
Firma Servier od początku inwestuje w warszawską fabrykę. Proszę powiedzieć o najważniejszych do tej pory inwestycjach?
Znaczące inwestycje finansowe oraz transfer nowoczesnych technologii do Polski umożliwiły dynamiczny rozwój fabryki. Od 1997 roku zakład przechodzi ciągłą modernizację, w trakcie której zwiększone zostały znacząco jego zdolności produkcyjne, które wzrosły docelowo o 600 proc. Jedną z pierwszych inwestycji była także budowa magazynu w 1999 roku. W latach 2001–2002 wszystkie pomieszczenia, urządzenia oraz systemy zapewnienia jakości zostały dostosowane do wymogów Unii Europejskiej. Dzięki temu w 2003 roku zakład produkcyjny Servier jako pierwsza fabryka farmaceutyczna w Polsce uzyskał certyfikat GMP (Good Manufactur Practice). Przeprowadzone zostały inwestycje związane z zaopatrzeniem zakładu w wodę i energię elektryczną, a także zakup gruntów umożliwiający dalszy rozwój fabryki. W ostatnich latach inwestycje koncentrowały się głównie na dywersyfikacji i zwiększeniu elastyczności produkcji zakładu. Oddano dwie linie produkcyjne, z których jedna zapewnia obecnie produkcję do Francji, druga natomiast zapewnia produkcję leków kardiologicznych zarówno na rynek polski, jak i na eksport. Łącznie dotychczasowe inwestycje wyniosły blisko 150 milionów złotych, a zatrudnienie wzrosło blisko dwukrotnie.
W tym roku i w przyszłym planowane są kolejne inwestycje. Jakie?
Już jesienią tego roku oddana zostanie kolejna inwestycja - nowoczesne laboratorium analityczne odpowiedzialne za kontrolę jakości wytwarzanych produktów. Prowadzimy także rozmowy dotyczące uruchomienia produkcji wszystkich preparatów złożonych stosowanych w kardiologii właśnie tutaj, na warszawskiej Białołęce. Decyzja ta znacząco wpłynęłaby na rozwój naszego zakładu.