Wszystko, co musisz wiedzieć o gazie

2013-10-10 4:00

Gaz ziemny wykorzystywany do ogrzewania domów, podgrzewania wody czy gotowania to nowoczesne i bezpieczne źródło energii. Zagrożenie może być spowodowane jedynie przez nas samych. Dlatego o gazie ziemnym warto wiedzieć jak najwięcej.

*Płomień prawidłowo spalającego się gazu ziemnego powinien mieć barwę niebieską. Jeśli płomień w twojej kuchence jest na dole niebieski, a na górze pomarańczowy, możesz płacić wyższe rachunki! Płomień innego koloru oznacza niepełne spalanie gazu, a nie złą jego jakość. Im czystszy gaz, tym bardziej przezroczysty płomień. Ma na to wpływ wysoka temperatura.

Pomarańczowy, złocisty płomień oznacza, że gaz spala się niecałkowicie. W związku z tym zwiększa się zużycie gazu.

Kolor żółtawy bierze się stąd, że spalanie jest niepełne i pojawiają się drobinki sadzy. A sadza świeci na żółto. Zabrudzenia w instalacji także mogą zmienić barwę płomienia, podobnie jak zabrudzone palniki czy powierzchnie garnków.

Uwaga! Jeżeli zauważysz, że płomień zmienił barwę z niebieskiej na pomarańczową, trzeba zrobić przegląd sprzętu.

Gdy w trakcie używania płomień palników gazowych się urywa, jest to spowodowane nieprawidłowym składem mieszanki gaz ziemny-powietrze. Tego typu usterki usunąć może wyłącznie serwis mający odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.

Gaz ziemny w postaci pierwotnej jest bezwonny. Aby nadać mu specyficzny zapach gaz ziemny jest stale nawaniany. Nawanianie gazu ziemnego ma na celu szybkie wykrycie ewentualnych nieszczelności i zapewnienie bezpieczeństwa odbiorcom.

Gaz ziemny sam w sobie nie jest wybuchowy. Dopiero odpowiednia mieszanina gazu i powietrza jest niebezpieczna. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Aby cokolwiek się paliło (lub wybuchało), potrzeba tlenu. Bez tlenu nie ma ognia. Z drugiej strony jeśli tlenu będzie zbyt dużo, a gazu zbyt mało, dojdzie tylko do cichego pyknięcia i nic wielkiego się nie stanie. Najgroźniejszym stężeniem do wybuchu jest 5-15 proc. gazu w pomieszczeniu.

Najczęstszą przyczyną wybuchu gazu jest nieszczelna instalacja gazowa. Sama kuchenka gazowa w dużym uproszczeniu jest tylko zakończeniem rurki z gazem. Jeśli do przewodu, w którym jest gaz, przyłożymy ogień, końcówka rurki się zapali, ale płomień nie wejdzie do środka rurki, gdyż nie ma tam tlenu. Problem jest wtedy, gdy rurka z gazem straci szczelność gdzieś "po drodze". Wtedy w wyniku braku płomienia, który mógłby spalić gaz, będzie się on ulatniał i mieszał z tlenem w pomieszczeniu. Po wymieszaniu wystarczy tylko niewielka iskra, aby doszło do wybuchu.

Gdy wyczujesz ulatniający się gaz:

- Otwórz szeroko okna i drzwi tak, aby spowodować przewiew i zapobiec tym samym gromadzeniu się gazu.
- Zamknij kurek odcinający dopływ gazu do instalacji i urządzeń.
- Nie używaj otwartego ognia.
- Nie włączaj żadnych urządzeń elektrycznych i światła (może powstać iskra).
- Powiadom osoby mieszkające w pobliżu o zagrożeniu i opuść budynek.
- Nie posługuj się telefonem (nawet komórkowym) w mieszkaniu, w którym ulatniał się gaz.
- Powiadom pogotowie gazowe, tel. 992, lub straż pożarną, tel. 998, w telefonie komórkowym nr 112.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze