Wszystko o świadczeniu 500 plus. Jak złożyć wniosek?

2019-07-01 6:01
Chcesz nadal dostawać 500 plus? Musisz złożyć nowy wniosek!
Autor: Pixabay Chcesz nadal dostawać 500 plus? Musisz złożyć nowy wniosek!

Od 1 lipca można składać wnioski on line o świadczenie rodzinne 500 plus. W tym roku zostanie ono rozszerzone i wypłacane będzie również na pierwsze dziecko. Podpowiadamy w jaki sposób łatwo i szybko wystąpić o świadczenie rodzinne 500 plus przez internet.

Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca. Można to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Nowy formularz-wniosek liczy jedynie 2 kartki i jest bardzo prosty do wypełnienia.

ZOBACZ TEŻ: Co zrobić, by 500 plus dostać już w lipcu? Trzeba się pospieszyć!

– Ta forma aplikowania o świadczenie cieszy się wyjątkową popularnością, a liczba osób korzystających z niej systematycznie rośnie – wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
Udział banków w procesie składania wniosków ułatwia samorządom realizację programu – przyspiesza to proces przyznawania świadczeń, jak i umożliwia rodzinom złożenie wniosku bez konieczności wizyty w urzędzie.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca.

– Wzór wniosku opublikowaliśmy w Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa już 21 maja, żeby gminy realizujące program mogły z nim się zapoznać i z wyprzedzeniem zamówić nowe formularze w drukarniach. 1 sierpnia ruszy nabór wniosków składanych drogą tradycyjną np. podczas wizyty w urzędzie – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Szersza formuła i proste procedury

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nie tylko rozszerzyło formułę programu, ale też uprościło procedury. Przyznanie świadczenia nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma, na adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście. Nawet nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego.

SPRAWDŹ TAKŻE: Zmiany wypłat 500 plus! Więcej pieniędzy i wcześniej. Nowe terminy

To rozwiązanie, które sprawdziło się w ubiegłym roku, kiedy debiutował program „Dobry start”. A z dobrych rozwiązań, chwalonych przez same samorządy, chcemy korzystać również w innych naszych programach. Zmniejszenie obciążeń biurokratycznych – brak decyzji przy przyznaniu świadczenia, znacznie prostszy i krótszy wniosek oraz brak kryterium dochodowego – to czynniki, które mają przyczynić się do tego, że cały proces obsługi wniosków, mimo że będzie ich więcej, przebiegnie sprawnie.

Świadczenie rodzinne 500 plus w pytaniach i odpowiedziach

Czy oprócz wniosku o przyznanie świadczenia „500 plus” na pierwsze dziecko trzeba będzie składać dodatkowe dokumenty?
W związku ze zniesieniem kryteriów, rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie będzie opierał się przede wszystkim na informacjach zawartych we wniosku.

Ile to wszystko będzie kosztowało?
W roku 2019 program „Rodzina 500 plus” będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Ile dzieci skorzysta z programu?
Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że wsparcie trafi łącznie do 6,8 mln dzieci (dzisiaj jest to 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.) Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 500 plus nie dla wszystkich dzieci! Zobacz, kto nie dostanie pieniędzy i komu je odbiorą

Kiedy złożyć wniosek, żeby otrzymać świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od lipca?
Złożenie wniosku do końca września 2019 roku gwarantuje rodzicowi dziecka, na które obecnie nie pobiera 500 plus, że świadczenie wychowawcze na nowych zasadach zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli rodzic złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Jaki termin na złożenie wniosku mają świeżo upieczeni rodzice?
Obecnie świadczenie wychowawcze przysługuje, co do zasady, od miesiąca złożenia wniosku. Brak złożenia wniosku w miesiącu, w którym dziecko się urodziło, oznaczało brak prawa do świadczenia za ten miesiąc. Od 1 lipca rodzice będą mieli trzy miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku. Oczywiście świadczenie 500 plus otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 roku.

Czy 500 plus wlicza się do dochodu?
Świadczenie wychowawcze 500+ nie wlicza się do dochodu przy ubieganiu się o świadczenia z innych systemów wsparcia, tj. np. przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, świadczenia z pomocy społecznej, jak i dodatki mieszkaniowe.

Co jest warunkiem otrzymania świadczenia wychowawczego?
Tak jak dotychczas, warunkiem otrzymania świadczenia wychowawczego przez danego rodzica jest wspólne zamieszkiwanie z nim dziecka oraz pozostawanie dziecka na jego utrzymaniu. Jeśli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu obydwojga rodziców, świadczenie przysługuje temu z rodziców który pierwszy złoży wniosek. Świadczenie wychowawcze przysługuje bez względu na to czy dziecko jest wychowywane w związku małżeńskim, czy w związku nieformalnym, czy też przez osobę samotnie wychowującą dziecko. Od 1 lipca 2019 roku nie będzie wymogu ustalenia alimentów od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez osoby deklarujące samotne wychowywanie dziecka.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze