500 plus

i

Autor: Shutterstock 500 plus

500 plus nie dla wszystkich dzieci! Zobacz, kto nie dostanie pieniędzy i komu je odbiorą

2019-06-29 6:13

Weekend 29-30 czerwca 2019 to ostatnie chwile istnienia programu 500 plus w starej formie. Od 1 lipca 2019 świadczenie zostanie rozszerzone poprzez zniesienie kryterium dochodowego. Jednak nie oznacza, to że wszystkie dzieci otrzymają pieniądze z programu Rodzina 500 plus automatycznie. Poza złożeniem wniosku są pewne warunki, które trzeba spełnić, a także takie, które mogą spowodować wstrzymanie wypłacania świadczenia.

Program Rodzina 500 plus od 1 lipca 2019 roku całkowicie się zmieni. Od tego właśnie dnia świadczenie na pierwsze dziecko będą mogli otrzymać także ci rodzice, którzy dotychczas nie spełniali kryterium dochodowego. Mimo to trzeba pamiętać, że nie wszystkie dzieci mogą skorzystać z programu 500 plus. Pieniądze nie będą przysługiwać, jeżeli:

  • dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
  • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (którą są młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie) albo w pieczy zastępczej;
  • pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;
  • członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kiedy wypłaty 300 plus? Znamy termin! Dobry Start 2019

Nawet jeżeli pieniądze zostaną nam przyznane, istnieją pewne mechanizmy, które mogą spowodować wstrzymanie wypłat 500 plus.

W przypadku gdy osoba uprawniona do świadczenia wychowawczego marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy może zamienić jego wypłatę pieniężną w całości lub w części na pomoc nie tylko w formie rzeczowej, tj. np. żywność, ubrania, lekarstwa, itp., ale także na pomoc rodzinie w formie opłacania usług, tj. np. opłacanie kursów językowych, żłobka, przedszkola, basenu, teatru, kosztów internatu, wykupienie obiadów, czy czynszu, itp.

Jeśli gmina posiada informację lub sygnały, że dana rodzina marnotrawi pieniądze wypłacane z programu Rodzina 500 plus lub wydaje je niezgodnie z przeznaczeniem, to może u takiej rodziny – w celu ustalenia faktów – przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy. Taki wywiad przeprowadza pracownik socjalny.

Uniemożliwienie, na etapie wypłacania świadczenia wychowawczego, przeprowadzenia ww. rodzinnego wywiadu środowiskowego lub nieudzielenia podczas tego wywiadu wyjaśnień, co do okoliczności objętych wywiadem, powoduje wstrzymanie wypłaty świadczenia.

Atrakcje dla dzieci w Polsce. Aż 25 propozycji! 

Jeśli informacje o marnotrawieniu 500 plus (lub wydatkowaniu niezgodnie z celem) potwierdzą się, właściwy organ gminy może w tej konkretnej i indywidualnej sprawie, określić, jaka forma niepieniężna realizacji świadczenia wychowawczego będzie najbardziej właściwa dla danej rodziny i ją zastosować.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze