Wybierz najlepszą lokatę

2009-01-12 3:00 Danuta Rawicka|TEM

Ekonomiści przestrzegają, że niedługo oprocentowanie lokat zacznie ostro spadać. To już ostatni dzwonek, żeby ulokować na nich oszczędności i dobrze na tym zarobić. Jak wybrać najkorzystniejszą lokatę?

- Nie jestem ryzykantką i przyznam, że bałabym się inwestować na giełdzie. Odłożyłam trochę pieniędzy i chciałabym wpłacić je na lokatę - opowiada Anna Mojsa (30 l.), urzędniczka z Bielska Podlaskiego (woj. podlaskie). Specjalistka od finansów przyznaje jej rację.

- To ostatni moment na założenie stosunkowo atrakcyjnej lokaty bankowej. Oprocentowanie już poszło w dół, a przez kolejne miesiące należy spodziewać się raczej jego spadku niż wzrostu - mówi ekspertka, ale namawia, by nie rezygnować z tej formy oszczędzania. - To bezpiecznie instrumenty finansowe, co jest ważne w czasach kryzysu - przekonuje Justyna Niedzielska z portalu Inwestycje.pl i radzi, jak wybrać dobrą j lokatę bankową.

1. Sprawdź, czy oferowana przez bank lokata ma oprocentowanie stałe (gwarantowane przez cały okres jej trwania) czy zmienne.

2. Dowiedz się, czy podawane przez bank oprocentowanie obowiązuje przez cały okres trwania lokaty, czy tylko w czasie promocji, po którym ulega obniżeniu. Uważaj na lokaty z oprocentowaniem progresywnym (rosnącym w zależności od okresu utrzymywania środków pieniężnych na rachunku lokat).

3. Upewnij się, czy oprocentowanie podawane jest w ujęciu rocznym.

4. Zapytaj, czy do założenia lokaty wymagane jest posiadanie ROR-u lub innego produktu w tym samym banku. Bywa, że podczas sprzedawania depozytów instytucje finansowe chcą "uszczęśliwić" klienta dodatkowymi produktami lub usługami, za które będzie musiał zapłacić.

5. Sprawdź, czy istnieje i ile wynosi minimalna oraz maksymalna kwota niezbędna do założenia lokaty.

6. Dokładnie policz, ile zyskasz na lokacie - pamiętaj, że zysk z depozytu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc. (tzw. podatkiem Belki).

Justyna Niedzielska, ekspert portalu Inwestycje.pl:

- Nie warto jest rezygnować z oszczędzania na lokatach, bo to bezpieczne instrumenty finansowe.

 

Nie przegap szansy.

Skontaktuj się z naszym doradcą! 

 

Najnowsze