Jak najlepiej oszczędzać? Wybierz najlepszy sposób oszczędzania

2010-04-22 4:00

Swoje oszczędności możesz trzymać w domu, ale wtedy tracą na wartości. Pieniądze nie powinny leżeć bezczynnie. Mogą przecież zarabiać.

W jaki sposób? To zależy od tego, czy chcesz zaryzykować i zarobić więcej, czy też zadowolisz się mniejszym zyskiem za cenę świętego spokoju.

Lokaty terminowe

To pewny, ale niewysoki zysk. Możesz założyć lokatę o zmiennej lub stałej stopie procentowej, ale taką, która pozwoli ci wyjść na swoje. Musisz bowiem uwzględnić dość wysoką inflację, a od zarobionych pieniędzy płacisz tzw. podatek Belki (19 proc.). Niektóre banki umożliwiają obejście tego podatku, oferując lokaty z codziennym naliczaniem odsetek (tzw. lokaty jednodniowe lub codzienne). Możesz też liczyć na zwolnienie z podatku Belki, jeśli założysz polisę lokacyjną (lokata bankowa opakowana w polisę ubezpieczeniową).

Wybierając lokatę, powinieneś przede wszystkim dokładnie określić czas, na jaki chcesz ją założyć. Banki oferują dość wysokie oprocentowanie, ale tylko wtedy, gdy dotrzymasz pieniądze do końca trwania lokaty. Zastanów się więc, na jaki czas możesz zamrozić gotówkę.

Konta oszczędnościowe

Jeśli nie chcesz zamrażać pieniędzy na dłużej, możesz ulokować je na koncie oszczędnościowym, które jest połączeniem swobody korzystania z ROR-u oraz wysokiego oprocentowania lokaty bankowej. W razie potrzeby pieniądze możesz szybko wyjąć i nic nie tracisz. Musisz jednak pamiętać, że zbyt częste wypłaty z takiego konta oznaczają dodatkowe prowizje. Zwykle jedna lub dwie wypłaty w miesiącu z konta oszczędnościowego są darmowe. Za dodatkowe przelewy lub wypłaty musisz płacić.

Obligacje Skarbu Państwa

Jeśli nie lubisz ryzyka, możesz zdecydować się na obligacje Skarbu Państwa. Nie przynoszą one wielkich dochodów, ale są bezpieczne, a ryzyko inwestowania jest tu sprowadzone do minimum. Obligacje oszczędnościowe (dwuletnie, czteroletnie lub dziesięcioletnie) są emitowane co miesiąc i sprzedawane zawsze po cenie równej wartości nominalnej, tj. 100 zł. Są dobre dla osób szukających pewnych inwestycji, gwarantujących pełny zwrot kapitału, chroniących przed inflacją, a jednocześnie dających określony zysk.

Fundusze inwestycyjne

Lokując oszczędności w funduszach inwestycyjnych, możesz zarobić więcej niż w banku, ale musisz liczyć się z tym, że nie wiesz, ile zyskasz. Plus jest taki, że fundusz wypłaci ci prawie cały zysk, pobierając tylko minimalną prowizję. Nie musisz też być bogaczem, by inwestować w fundusze. Fundusz przyjmie cię nawet, gdy co miesiąc zdołasz odłożyć 100 zł.

Jeśli zainwestujesz w fundusz akcji, masz udział w rosnących zyskach spółek giełdowych. Tu najważniejsze jest, by wybrać odpowiednie i docho-dowe spółki. Informacje o nich możesz uzyskać m.in. w biurach maklerskich, raportach wywiadowni gospodarczych, rankingów, prospektów emisyjnych spółek.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze