Banki oferują rachunki z możliwością oszczędzania. Są one dużo wygodniejsze niż lokaty.
Konta oszczędnościowe są wyżej oprocentowane (ok. 5 proc. w skali roku) niż rachunek bieżący (oprocentowanie bliskie 0 proc.). Możesz wyciągać z nich środki bez obaw o utratę odsetek. Zwykle takie konto otwierasz za darmo. Nie płacisz prowizji za jego prowadzenie. Możesz na nie przerzucać pieniądze z ROR-u.
Pamiętaj jednak, że nie wypłacisz z nich pieniędzy za pomocą karty do bankomatu. Warunkiem otwarcia takiego konta jest posiadanie ROR-u w wybranym banku.
Konto internetowe
Jeśli nie znosisz wystawać w kolejkach i masz stały dostęp do Internetu, to idealnym rozwiązaniem okaże się konto internetowe. Elektroniczna obsługa konta osobistego jest znacznie bardziej opłacalna. Dlaczego?
Przelewy internetowe są dużo tańsze lub darmowe, a ich wykonanie jest dużo wygodniejsze.
Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo pieniędzy. Dostęp do nich jest chroniony hasłem i indywidualnym numerem, który dostaniesz w banku. Każdą operację musisz też potwierdzić kodem, np. SMS-em.
Decydując się na konto internetowe, licz się z tym, że co prawda prowadzenie konta jest darmowe, ale co miesiąc musisz zapłacić za posiadanie karty płatniczej (koszt waha się od 5 do 19 zł). Jeśli za pomocą tej karty wykonasz odpowiednią liczbę operacji, nie zapłacisz nic.
Rachunek w banku
Jeśli wolisz tradycyjną formę obsługi, to przy wyborze konta zwróć większą uwagę na koszt przelewów w okienku niż na miesięczną opłatę za konto.
Zwolennicy wypłat pieniędzy w okienku bankowym nie muszą przejmować się np. wysokimi opłatami za wybranie gotówki z bankomatu. Najważniejsze jest, aby prowadzenie konta oraz wypłacanie gotówki w placówce banku były jak najtańsze.
Jeśli często korzystasz z bankomatów, koniecznie sprawdź, jak dużo twój bank posiada własnych maszyn albo czy oferuje darmowe wypłaty z bankomatów innych instytucji. W takim wypadku przygotuj się na to, że więcej zapłacisz za prowadzenie rachunku albo posiadanie karty płatniczej. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli zrekompensuje ci to inne, wyższe opłaty, np. bezprowizyjne wypłaty pieniędzy ze wszystkich bankomatów.
Załóż konto internetowe
Piotr Rawski, ekspert Murator FINANSE, radzi:
Prowadzenie konta internetowego jest zwykle bezpłatne. Ale środki na nim ulokowane nie są oprocentowane. Nie warto jednak się tym przejmować, bo zawsze można korzystać z dodatkowych kont oszczędnościowo-inwestycyjnych, na których oprocentowanie jest wyższe, a środki prawie zawsze są dostępne.