Góry Tatry drzewa las

i

Autor: Piotr Piwowarski

Wycinka drzew. Obwód pnia ma być mierzony na wysokości 5 centymetrów

2017-04-28 14:33

27 kwietnia (czwartek) Senat przegłosował poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, która reguluje zasady wycinki drzew. Wyższa izba parlamentu chce, aby gmina miała 21, a nie 14 dni na dokonanie oględzin działki. Propozycja zmian dopuszcza też wycinkę wybranych gatunków drzew bez zezwolenia w przypadku określonej wielkości obwodu pnia.

21 dni na oględziny działki
Senat poparł propozycję, która zakłada, że urzędnik gminy będzie miał 21 dni od momentu zgłoszenia chęci wycinki przez właściciela nieruchomości na dokonanie oględzin działki. Zgodnie z nowelizacją, w ciągu kolejnych 14 dni gmina będzie musiała stwierdzić, czy wycinka drzewa jest zasadna. Brak sprzeciwu w okresie tych dwóch tygodni ma być interpretowany jako milcząca zgoda na wycinkę.

Patrz też: Jaka kara grozi za wycinkę drzew

Wycinka drzew bez zezwolenia
Inna poprawka zaaprobowana przez Senat dotyczy wycinki drzew bez zezwolenia. Zgodnie z postulatami środowisk aktywistycznych, obwód pnia ma być mierzony 5 cm nad ziemią. Nowela zakłada trzy różne wartości progowe dla obowu pnia na tej wysokości. Przewiduje, że będzie można wyciąć: topolę, wierzbę, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty, ale pod warunkiem, że obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm nie przekroczy 80 centymetrów. Dopuszcza również wycinkę kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistego, ale w tym przypadku obwód pnia nie może przekroczyć 65 cm. Dla pozostałych gatunków drzew obwód pnia musi mieć mniej niż 50 centymetrów.

Może cię zainteresować: Wycinka drzew i nowelizacja ustawy Lex Szyszko w Sejmie. Będą kary?

Termin ustalenia opłaty za wycinkę
Minister środowiska ma ustalić wysokość opłaty za wycinkę w ciągu miesiąca, a nie sześciu miesięcy od wejścia noweli w życie. Za uchwałą wraz z poprawkami opowiedziało się 60 senatorów, jeden zagłosował przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela zostanie ponownie skierowana pod obrady Sejmu.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, wyborcza.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze