21 dni na oględziny działki
Senat poparł propozycję, która zakłada, że urzędnik gminy będzie miał 21 dni od momentu zgłoszenia chęci wycinki przez właściciela nieruchomości na dokonanie oględzin działki. Zgodnie z nowelizacją, w ciągu kolejnych 14 dni gmina będzie musiała stwierdzić, czy wycinka drzewa jest zasadna. Brak sprzeciwu w okresie tych dwóch tygodni ma być interpretowany jako milcząca zgoda na wycinkę.
Patrz też: Jaka kara grozi za wycinkę drzew
Wycinka drzew bez zezwolenia
Inna poprawka zaaprobowana przez Senat dotyczy wycinki drzew bez zezwolenia. Zgodnie z postulatami środowisk aktywistycznych, obwód pnia ma być mierzony 5 cm nad ziemią. Nowela zakłada trzy różne wartości progowe dla obowu pnia na tej wysokości. Przewiduje, że będzie można wyciąć: topolę, wierzbę, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty, ale pod warunkiem, że obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm nie przekroczy 80 centymetrów. Dopuszcza również wycinkę kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistego, ale w tym przypadku obwód pnia nie może przekroczyć 65 cm. Dla pozostałych gatunków drzew obwód pnia musi mieć mniej niż 50 centymetrów.
Może cię zainteresować: Wycinka drzew i nowelizacja ustawy Lex Szyszko w Sejmie. Będą kary?
Termin ustalenia opłaty za wycinkę
Minister środowiska ma ustalić wysokość opłaty za wycinkę w ciągu miesiąca, a nie sześciu miesięcy od wejścia noweli w życie. Za uchwałą wraz z poprawkami opowiedziało się 60 senatorów, jeden zagłosował przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela zostanie ponownie skierowana pod obrady Sejmu.
Oprac. na podst. tvn24bis.pl, wyborcza.pl