Wyjątkowy banknot z Kaczyńskim prestiżowo wyróżniony! Zobacz, jak wygląda [ZDJĘCIA]

2022-06-15 9:53

Upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego okolicznościowy banknot o wartości nominalnej 20 zł i złota moneta o nominale 500 zł weszły do obiegu we wtorek, 9 listopada ubiegłego roku. Pieniądz został wyróżniony w plebiscycie "Regional Banknotes of the Year".

Banknot z Lechem Kaczyńskim nagrodzony

The Regional Banknote of the Year Award jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w projektowaniu, zaawansowanie techniczne i bezpieczeństwo banknotu lub serii banknotów, z naciskiem na odzwierciedlenie w banknocie dziedzictwa kulturowego kraju emitującego oraz adekwatność ogólnego projektu i symboliki. Nagrody za banknoty przyznawane są w trzech kategoriach - Najlepsza nowa seria, najlepszy nowy banknot i najlepszy nowy banknot okolicznościowy - w tym roku wyróżnione zostały Malawi, Oman i Polska.

Zwycięzcą w kategorii Najlepszy Banknot Pamiątkowy został Narodowy Bank Polski za kolekcjonerski banknot 20-złotowy "Czy warto być Polakiem?" wyemitowany w listopadzie 2021 roku dla uczczenia pamięci Lecha Kaczyńśkiego.

Z satysfakcją przyjmujemy to międzynarodowe wyróżnienie, szczególnie cieszy nas fakt, że eksperci z zakresu produkcji banknotów wybrali polski banknot spośród silnej konkurencji i podkreślili  znaczenie wartości przekazanych na wizerunku banknotu „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem.” Ta ważna nagroda, w obecnej sytuacji geopolitycznej, zachęci szersze grono obiorców na świecie do zapoznania się z życiem i działalnością śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wartości kolekcjonerskie emitowane przez NBP mają właśnie taki cel, jest nim upamiętnianie ważnych postaci i wydarzeń z historii Polski - powiedziała Barbara Jaroszek dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

NBP przyznaje, że banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i nie jest już dostępny do sprzedaży w NBP, natomiast nadal można kupić go w wybranych sklepach numizmatycznych w Polsce.

O "dodruku" nie ma jednak mowy. - Narodowy bank Polski emituje wartości kolekcjonerskie tylko do określonego maksymalnego nakładu. W tym przypadku został on już wyczerpany. Niebawem do rąk kolekcjonerów trafią kolejne emisje banknotów i monet, mi.in. banknot  kolekcjonerski „Ochrona polskiej granicy wschodniej”. Jego emisja przewidziana jest na 19 lipca br. - dowiedzieliśmy się w NBP.

- 80 000 banknotów zostało wydrukowanych przez PWPW S.A. Na stronie przedniej znajduje się portret prof. Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego i Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, a na stronie tylnej wizerunki strajkujących w Stoczni Gdańskiej w latach 80. członków związku zawodowego "Solidarność" (który walnie przyczynił się do zakończenia rządów komunistycznych) oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Banknot jest zabezpieczony nicią KURZ THREAD - nicią zabezpieczającą z okienkami i zastrzeżoną strukturą KINEGRAM COLORS®, która jest pionowo podzielona na dwa kolory i osadzona w podłożu. Jest to pierwszy banknot będący prawnym środkiem płatniczym, w którym zastosowano nić KINEGRAM - opisuje banknot strona Reconnaissance.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Projektantką jest Justyna Kopecka. Banknot został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. - W 11. rocznicę tragedii smoleńskiej podpisałem banknot kolekcjonerski, poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, który zginął w tragicznych okolicznościach w Smoleńsku. Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego – jak myślę – dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi - mówił w listopadzie prezes NBP Adam Glapiński.

Sonda
Czy kolekcjonujesz monety?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze