Andrzej Niedzielski

i

Autor: KPRM

Wyjazdy na majówkę odwołane! Minister Niedzielski przedłużył lockdown. Padły dwa terminy

2021-04-14 10:37

Koronawirus w Polsce. Na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu restrykcji pandemicznych o jeden tydzień do 25 kwietnia. Z jednym zastrzeżeniem - dostępność hoteli i bazy noclegowej, zostaje zamknięta do 3 maja, co oznacza brak możliwości wyjazdu na majówkę. Szef resortu zdrowia poluzował też pewne obostrzenia. Co będzie otwarte na długi weekend majowy?

Lockdown na majówkę! Hotele zamknięte do 3 maja

Minister Adam Niedzielski ogłosił dziś przedłużenie obostrzeń covidowych.  - Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji do 25 kwietnia; wyjątkiem przedszkola i żłobki - od poniedziałku dzieci wracają do przedszkoli i żłobków - poinformował minister. To jednak nie oznacza, że Polacy będą mogli wypocząć w czasie długiego weekendu majowego. Do 3 maja zamknięte pozostaną hotele i obiekty noclegowe. Z dobrych wiadomości usłyszeliśmy, że wraca sport amatorski na świeżym powietrzu. - Dopuszczamy sport na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób - dodał Niedzielski.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włacznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu - czytamy na rządowej stronie ww.gov.pl w zakładce koronawirus.

Nowe emerytury! Emeryci dostaną fortunę. Tych pieniędzy "nikt Polakom nie odbierze"

Jak podało w środę Ministerstwo Zdrowia, zanotowano dzisiaj 21 283 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło aż 803 chorych z Covid-19.

Sonda
Czy rząd powinien poluzować restrykcje pandemiczne na majówkę?

Pozostałe obostrzenia przedłużone do 25.04

Handel – Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Prof. Andrzej Matyja: Szczepmy wszystkich chętnych [Super Raport]

Luzowania szybko nie będzie?

Obecnie nie można mówić o terminach odmrażania gospodarki - powiedziała we wtorek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Semeniuk w rozmowie z serwisem Money.pl powiedziała, iż "protesty przedsiębiorców (wobec lockdownu - PAP) nie mają żadnego skutku oprócz tego, że kolejne organy są w to włączone, a poszczególne osoby muszą być zabezpieczone". Jej zdaniem "z protestów przedsiębiorców nic nie wynika" i "nie poprawią sytuacji społeczno-zdrowotnej, ani sytuacji gospodarczej" w kraju.

Jak podkreśliła, obecnie nie można mówić o terminach odmrażania gospodarki. Semeniuk zaznaczyła, że obecna sytuacja z kolejnym lockdownem gospodarki wynika z faktu, iż w Polsce jest kilka wariantów koronawirusa, a "COVID nauczył nas tego, że przewidywanie i wybieganie w przyszłość to strata czasu", zaś "przygotowywanie harmonogramu (odmrażania gospodarki - PAP) dla przedsiębiorców i społeczeństwa z COVID-em to bardzo ryzykowne działanie".

Źródło: Gov.pl, PAP

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze