Wykup mieszkanie za złotówkę

2009-11-16 3:00

To już ostatni moment, żeby zostać właścicielem swojego M dosłownie za grosze. Jeszcze tylko do końca tego roku możesz wykupić mieszkanie spółdzielcze na starych zasadach. Spółdzielnia robi ci problemy? Przeczytaj, co na pytania Czytelników odpowiada Jerzy Krzekotowski, ekspert prawa mieszkaniowego.

1. Co mogę zrobić, gdy spółdzielnia odmawia mi wykupu mimo spełnienia wszystkich warunków?

- Może pani wystąpić na drogę sądową. Za złożenie pozwu nic się nie płaci, a koszty postępowania sądowego obciążają spółdzielnię. Ale uwaga! Jest pani zwolniona z kosztów tylko wtedy, gdy spółdzielnia nie odpowiedziała na wniosek.

2. Co mogę zrobić, gdy spółdzielnia nie chce podpisać ze mną aktu notarialnego, mimo że złożyłam wniosek i wpłaciłam żądaną kwotę?

- Powinna pani wysłać do spółdzielni pismo z wezwaniem do wyznaczenia terminu na podpisanie aktu notarialnego. Należy wyznaczyć spółdzielni termin na odpowiedź. Gdy takie pismo pozostanie bez odzewu, może pani wystąpić do sądu z pozwem przeciwko spółdzielni.

3. Spółdzielnia każe mi czekać na podpisanie aktu notarialnego i tłumaczy, że u notariusza jest kolejka. Czy mogę skorzystać z usług innego? Czy spółdzielnia wyda mi dokumenty niezbędne do podpisania aktu?

- Może pani skorzystać z usług innego notariusza, a on powinien wystąpić do spółdzielni o potrzebne mu dokumenty.

4. Podczas sporządzania umowy u notariusza przedstawicielka spółdzielni kazała mi podpisać oświadczenie, że zgadzam się na to, żeby spółdzielnia w dalszym ciągu była zarządcą i administratorem budynku.

- Spółdzielnie nie mają prawa żądać od osób wykupujących mieszkania żadnych oświadczeń czy wpisywać do aktów notarialnych klauzul gwarantujących, że nadal będą administrowały budynkami, jeśli zdecydują się oni na wydzielenie ze spółdzielni jako wspólnota mieszkaniowa. Wspólnota mieszkaniowa sama decyduje, komu powierzy zarządzanie budynkiem.

5. W akcie notarialnym przenoszącym na mnie własność mieszkania nie została wymieniona piwnica. Czy jest to zgodne z przepisami ustawy?

- Nie. Spółdzielnie często nie wpisują do aktów notarialnych tzw. pomieszczeń przynależnych (np. piwnic). Jednak ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nakazuje "uwłaszczenie" mieszkań wraz z nimi i te pomieszczenia powinny być uwzględnione w umowie notarialnej.

6. Mój mąż od dłuższego czasu przebywa za granicą, bo tam pracuje. Czy mogę sama złożyć wniosek o przekształcenie mieszkania w odrębną własność?

- Jeśli to mąż jest członkiem spółdzielni, to wniosek musi być podpisany również przez niego. Mąż nie musi składać wniosku osobiście, może go przesłać pocztą, a pani złoży go w spółdzielni.

7. Mam zamiar wykupić mieszkanie, ale wraz z udziałem w gruncie. Spółdzielnia chce mi policzyć za ziemię po cenach rynkowych, a wiem, że sama kupiła działkę od gminy z wysoką bonifikatą. Czy wobec tego może żądać ode mnie ceny rynkowej?

- Nie. Jeżeli spółdzielnia kupiła już grunt ze zniżką, to po takiej samej cenie musi go odsprzedać wyodrębniającym się członkom.

Jerzy Krzekotowski

Ekspert prawa mieszka- niowego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze