Wypadek przy pracy w Polsce. Kto jest winien? Tysiące poszkodowanych

2019-12-10 14:06 WSB
Wypadek przy pracy
Autor: archiwum se.pl

Wypadki przy pracy – chociaż według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego są rzadsze niż w ubiegłym roku, wciąż tysiące a wręcz dziesiątki tysięcy osób doznaje różnego rodzaju urazów w miejscu pracy: od urazów kończyn poprzez urazy kręgosłupa a nawet wypadki śmiertelne. Sprawdź, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy w Polsce, jaka branża jest najbardziej zagrożona oraz kto odpowiada za urazy pracowników.

Zgodnie z najnowszym raportem GUS dotyczącym wypadków przy pracy, w Polsce w okresie styczeń-wrzesień 2019 zgłoszono niemal 53 tys. osób poszkodowanych w miejscu pracy. To dużo, choć warto zauważyć, że liczba wypadków przy pracy zmniejszyła w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku. Samych wypadków ciężkich było mniej niemal o ¼.

ZOBACZ TAKŻE: Ważne zmiany dla klientów Biedronki – nowe godziny otwarcia

Najwięcej wypadków przy pracy odnotowano na Śląsku – niemal 8 tys. osób poszkodowanych, z czego 28 po wypadku było w stanie ciężkim, a aż 22 osoby zginęły. Najbardziej niebezpieczną branżą okazuje się górnictwo. Może i w tej gałęzi przemysłu było o wiele mniej wypadków niż w przetwórstwie przemysłowym (odpowiednio 1650 i 17565), ale w górnictwie aż 11 osób na 1000 uległo wypadkowi, podczas gdy w przetwórstwie przemysłowym 6 osób na 1000. Górnicy także dwa razy dłużej byli po wypadku niezdolni do pracy od statystycznego pracownika w Polsce – w górnictwie liczba dni na zwolnieniu średnio wynosiła 62, a w całej Polsce 33.

Najczęściej powodem wypadków przy pracy było… zderzenie się z nieruchomym obiektem (ponad 30 proc. poszkodowanych). Około 20 proc. wypadków to kontakt z przedmiotem ostrym bądź ponownie zderzenie, ale z obiektem ruchomym. 15 proc. wypadków przy pracy spowodowały obciążenia fizyczne i psychiczne.

Jak zauważa GUS, niemal 80 proc. wypadków przy pracy powodowało uszkodzenie rąk lub nóg. Co ciekawe, przeszło 60 proc. poszkodowanych pracowników stanowiły osoby, z których winy doszło do wypadku przy pracy. Jak nazywa to GUS, z powodu nieprawidłowego zachowania.

Najnowsze