Prof. Joanna Tyrowicz vs Adam Glapiński

i

Autor: Bostylfoto / Super Express; YouTube / Centrum Współpracy i Dialogu UW Prof. Joanna Tyrowicz vs Adam Glapiński

Stopy procentowe

Wysokie podwyżki stóp procentowych w listopadzie? Zdaniem Tyrowicz to niezbędne

2022-10-18 12:25

Jak przyznała członkini RPP Joanna Tyrowicz, wysokie podwyżki w listopadzie będą niezbędne do tego, by przywrócić skuteczność polityki. - Poza napędzającą się inflacją, w tym bazową, mamy też dużo przestrzeni do podwyżek stóp (…) – oceniła polityk w rozmowie z ISB news.

Wysokie podwyżki stóp w listopadzie konieczne? Tak twierdzi Joanna Tyrowicz

Członkini RPP Joanna Tyrowicz w rozmowie z ISB news przyznała, że pomimo 11 już podwyżek stóp procentowych, w Polsce prowadzona jest luźna polityka pieniężna. – (..) Z tej perspektywy patrząc, nie ma najmniejszych wątpliwości, że powinniśmy zacieśniać politykę pieniężną tak werbalnie, jak i za pomocą stopy procentowej – powiedziała. Zaznaczyła, że w listopadzie br. kolejna podwyżka może okazać się niezbędna. - Poza napędzającą się inflacją, w tym bazową, mamy też dużo przestrzeni do podwyżek stóp. Szeregi czasowe sprzedaży detalicznej, produkcji sprzedanej przemysłu wskazują na silnie dodatni komponent cykliczny. Nawet produkcja budowlano-montażowa jest nadal nad trendem. Te trzy wskaźniki wraz ze wzrostami zatrudnienia potwierdzają bardzo dobrą koniunkturę na dzisiaj. Oczywiście, polityka pieniężna działa z opóźnieniem, więc podejmując decyzje trzeba to brać pod uwagę, lecz perspektywa sprowadzenia inflacji do celu oddala się zdecydowanie zbyt daleko, by można to było tolerować - oceniła Joanna Tyrowicz w rozmowie z ISB news.

Obecnie realna stopa procentowa jest na bardzo niskim poziomie, a jak przyznała członkini Rady Polityki Pieniężnej, „popyt na pracę hamuje w niewielkim stopniu i utrzymywanie restrykcyjnej polityki pieniężnej będzie miało negatywnych skutków w postaci wzrostu bezrobocia”.

Sonda
Co sądzisz o kolejnej podwyżce stóp procentowych?
Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze