Wysokie procenty na lokatach odchodzą w przeszłość

2009-01-09 7:00 Mateusz Ostrowski|Michał Sadrak

Nowy rok przyniósł znaczne obniżki oprocentowania depozytów, i coraz trudniej znaleźć wysokooprocentowane lokaty. Obecne zmiany sugerują abyśmy spieszyli się z znalezieniem odpowiedniej oferty. Przyjrzeliśmy się zatem gdzie jeszcze mamy szanse ulokować nasze oszczędności na wysoki procent.

W naszym comiesięcznym zestawieniu pod uwagę wzięliśmy zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Stawki oprocentowania zmieniają się wraz z deponowaną kwotą, dlatego oceniliśmy najpopularniejsze lokaty: 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z produktów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W ten sposób wytypowaliśmy 22 najlepsze lokaty dostępne w polskich bankach.

Zakładając kwartalną lokatę, zarówno na 5 tys. PLN, jak i 20 tys. PLN możemy liczyć na 9 proc. w skali roku. W tym celu należy udać się do Dominet Banku, Fortis Banku, czy też Polbanku. Najwyżej oprocentowany depozyt na pół roku dla kwoty 5 i 20 tys. PLN zaoferuje nam Allianz Bank ze swoją polisą lokacyjną o oprocentowaniu 9,5 proc. w skali roku. W przypadku rocznego depozytu zarówno na 5 tys. PLN, jak i 20 tys. PLN Lukas Bank zaoferuje najwyżej oprocentowany produkt, czyli polisę lokacyjną na 10 proc. Ranking dwuletnich lokat został zdominowany przez Noble Bank oferujący depozyt na 8,5 proc.

Spadek oprocentowania zapoczątkowany w drugiej połowie grudnia, od początku roku tylko nabrał tempa.  Część z banków wycofało z oferty swoje sztandarowe depozyty. I tak w MultiBanku zniknęła kwartalna lokata na 8,08 proc. w skali roku (choć bank obniżył też oprocentowanie pozostałych lokat), a w Nordei trzymiesięczny depozyt na 10 proc.  Dużych obniżek możemy się też doszukać w AIG Banku, który zrezygnował z lokaty na 9 proc. Bank BPH natomiast obniżył oprocentowanie wszystkich swoich lokat do 6 proc. w skali roku. Z kolei  Millennium postanowiło wycofać lokatę 8,5 proc., w przypadku której klient mógł sam wybrać okres jej trwania. 

Citi Handlowy obniżył stawki dla lokat internetowych. Oprocentowanie depozytów spadło również w Getin Banku, choć stosunkowo najmniej dotknęło to krótkoterminowe depozyty. Istotna zmiana zaszła również w ofercie mBanku, który obniżył oprocentowanie niemal wszystkich swoich depozytów. PKO BP, które miało istotną rolę w wojnie na odsetki, także wprowadziło zmiany. W tym przypadku jest to rezygnacja ze stałego oprocentowania dla półrocznej lokaty, czyli zostawienie sobie furtki do obniżki stawek w trakcie jej trwania. Największy polski bank obciął też oprocentowanie rocznej lokaty. Napływające wiadomości pozwalają wnioskować, że to nie koniec styczniowych obniżek w ofertach bankowych depozytów, choć jeszcze przez kilka dni można liczyć na dotychczasowe stawki.  I tak na przykład Raiffeisen Bank obiecuje, że utrzyma niezmienione oprocentowanie depozytów do 18 stycznia.

Kolejne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej niewątpliwie przyniosą dalszą redukcję oprocentowania w bankach. Warto więc szybko rozważyć skorzystanie z jeszcze istniejących wysokooprocentowanych lokat. Decydując się na którąś z nich należy zwrócić uwagę głównie na długoterminowe depozyty o stałej stopie procentowej, tak aby mieć zagwarantowane wysokie odsetki w czasie kiedy atrakcyjne propozycje już znikną.

Nie przegap szansy.

Skontaktuj się z naszym doradcą! 

 

Najnowsze