drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock drożyzna, inflacja, pieniądze

Eksperci nie mają złudzeń

Wysokość inflacji w 2023 r. Wszystko zależy od taryf i Tarcz Antyinflacyjnych

2022-09-15 17:05

Kształtowanie się inflacji w I kwartale 2023 r. będzie w znacznym stopniu uzależnione od decyzji o podwyżkach taryf za energię elektryczną, gaz i ciepło oraz decyzji w sprawie Tarcz Antyinflacyjnych - oceniło Ministerstwo Finansów w komentarzu przekazanym PAP. Jaki będzie poziom inflacji w przyszłym roku?

Szczyt inflacji na początku 2023 roku?

Agencja Fitch obniżyła w czwartek prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 do 3,9 proc. z 5,2 proc., a w 2023 do 1,5 proc. z 3,0 proc. Według Fitch inflacja w Polsce osiągnie szczyt na poziomie ok. 20 proc. na początku 2023 r., a potem zacznie spadać.

"Prognoza Fitch wzrostu PKB na 2023 r. jest podobna do prognozy MF zawartej w projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok (wzrost PKB o 1,7 proc.)" - poinformował resort finansów w komentarzu dla PAP.

Forum w Karpaczu 2022: Wojciech Pawlak

"Kształtowanie się inflacji w pierwszym kwartale przyszłego roku będzie w znacznym stopniu uzależnione od decyzji o podwyżkach taryf za energię elektryczną, gaz i ciepło oraz decyzji w sprawie Tarcz Antyinflacyjnych. Od II kwartału wzrost cen powinien być wolniejszy. Średnio w całym roku spodziewamy się wyniku jednocyfrowego – 9,8 proc." - dodał resort.

Będą kolejne podwyżki stopy referencyjnej?

Agencja oceniła w czwartkowym raporcie, że walkę banku centralnego w Polsce z inflacją "komplikuje" luźna polityka fiskalna.

Fitch prognozuje, że RPP zakończy w bieżącym roku cykl podwyżek ze stopą referencyjną na poziomie 7,50 proc., a w 2023 r. agencja spodziewa się obniżki kosztu pieniądza o 50 pb. do 7,0 proc. na koniec okresu.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Wysokość inflacji w 2023 r. zależna od taryf i tarczy antyinflacyjnej

Na czwartek zaplanowano w Sejmie głosowanie nad przepisami mającymi na celu wydłużenie działania tarczy antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Oznaczałoby to m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego: żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Samo utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne dwa miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł.

Sonda
Jak oceniasz działania rządu względem inflacji?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze