urlop macierzyński

i

Autor: Getty Images Możesz w prosty sposób podnieść swoje świadczenia na macierzyńskim.

Ważny termin

Wyższe świadczenia macierzyńskie tylko na wniosek. To ostatnia szansa na większe pieniądze dla matek

2023-05-10 4:58

Wyższe świadczenia dla osób na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim będą wypłacane tylko na wniosek. Muszą go złożyć osoby, które po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu pracy będą już pobierać świadczenia. W przypadku, gdy nie złożą wniosku będą dostawać świadczenia na starych zasadach – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Termin mija 17 maja 2023.

Zmiany w Kodeksie pracy – dodatkowy urlop rodzicielski

26 kwietnia 2023 weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, która m.in. przyznaje pracownikom prawo do dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego nieprzenoszalnego na drugiego rodzica. Zmieniła się też wysokość zasiłków:

* matka, która zawnioskowała o zasiłek jednocześnie za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, będzie otrzymywała 81,5 proc. podstawy wymiaru, a gdy ojciec wykorzysta dziewięć tygodni nieprzenoszalnego urlopu rodzicielskiego, będzie otrzymywał zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru;

* matka, która zawnioskowała tylko o zasiłek za urlop macierzyński, otrzyma zasiłek za ten urlop w wysokości 100 proc. wymiaru, a jeśli ona lub ojciec skorzysta z urlopu rodzicielskiego, będą otrzymywać zasiłek w wysokości 70 proc. wymiaru.

Wnioski o wypłatę zasiłków na nowych zasadach

Ubezpieczony, który w dniu wejścia w życie nowelizacji pobiera zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości określonej w nowych przepisach. Aby otrzymać zasiłek w nowej wysokości konieczne jest złożenie wniosku do 17 maja 2023 r. Jeśli ubezpieczony taki wniosek złoży, zasiłek macierzyński w zmienionej wysokości będzie przysługiwał przez okres od 26 kwietnia 2023 r. do końca okresu odpowiadającego okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Podstawa wymiaru zasiłku nie zostanie przeliczona, zmianie ulegnie tylko wypłacany procent podstawy wymiaru. Jeżeli nie złożysz takiego wniosku, będziesz korzystał z zasiłku macierzyńskiego na zasadach dotychczasowych, w niezmienionej wysokości.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego wypłacanego na nowych zasadach

Według stanowiska Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wypłaty zasiłku macierzyńskiego w okresie przejściowym wydanego dla DGP – ubezpieczony ma możliwość wyboru korzystania z zasiłku macierzyńskiego w nowej albo dotychczasowej wysokości. Jeśli taki wniosek złoży to:

* ubezpieczonej pobierającej zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru (na podstawie tzw. długiego wniosku) należy podnieść zasiłek do wysokości 81,5 proc. podstawy wymiaru, niezależnie od tego, czy znajduje się w okresie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego;

* ubezpieczonej/ubezpieczonemu pobierającemu zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru należy ten zasiłek podnieść do wysokości 70 proc. podstawy wymiaru,

* ubezpieczonej/ubezpieczonemu pobierającemu zasiłek za okres pierwszych 6/8/3 tygodni urlopu rodzicielskiego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, zasiłek będzie przysługiwał w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru. Jednakże w tym przypadku za pozostały okres urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński będzie przysługiwał również w wysokości 70 proc., zamiast dotychczasowej wysokości wynoszącej 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Sonda
Czy uważasz, że zasiłek rodzinny powinien być wyższy?
EKG 2023 - Stanisław Szwed

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze