Podatek od psa w 2025 roku - jaka stawka?
Kwotę 178,26 zł mogą zapłacić właściciele psów w 2025 r. Jednak jest to wersja najbardziej pesymistyczna. Jak już wspomniano, decyzja w tym zakresie należy do gminy. Władze lokalne mogą zdecydować, że na terenie gminy/miasta opłata od psów jest pobierana w niższej wysokości lub nie jest pobierana.
Od strony formalnej opłata od psa nie jest podatkiem. To danina publicznoprawna nie będąca podatkiem, podobnie jak np. cło lub opłata paliwowa. Kategoria opłat i podatków lokalnych posiada określoną specyfikę - lokalne władze samorządowe mają duże pole manewru w kwestii ustalania ich wysokości.
Kto jest zwolniony z opłaty od posiadania psa?
Nie muszą płacić za posiadanie jednego psa osoby, które:
- posiadają orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym
- posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
- mają więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe
Osoba, która spełnia jeden z powyższych warunków, jednak posiada więcej niż jednego psa, zapłaci za drugiego i kolejnego.
Nie płacą za 1 lub 2 psy osoby, które uiszczają podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Wtedy opłata jest za trzeciego i każdego kolejnego psa.
Czy podatek od psa dotyczy również innych zwierząt domowych?
Przepisy jasno określają, że opłata od posiadania psów dotyczy tylko i wyłącznie psów. Ta kategoria daniny publicznoprawnej nie rozciąga się na inne zwierzęta domowe. Ci, którzy mają w domu papugę lub chomika, nie muszą sprawdzać w urzędzie gminy, czy powinni zapłacić.