Za dużo Polaków pali papierosy. Będzie nowy podatek?

i

Autor: pexels.com

Podatki w Polsce

Wyższy podatek od wyrobów tytoniowych? Polacy palą coraz więcej!

2023-04-11 10:35

Blisko 29 proc. Polaków pali papierosy codziennie. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to działanie na własną niekorzyść. Papierosowy dym przyczynia się do wystąpienia wielu poważnych chorób. Od lat resort zdrowia i środowisko medyczne zastanawiają się, jak walczyć z tym uzależnieniem i zwyczajem wielu Polaków. Teraz pojawia się pomysł związany z pieniędzmi. Eksperci z Polskiej Akademii Nauk apelują m.in. o zwiększenie podatku od wyrobów tytoniowych oraz eliminację ich reklamy i promocji.

Sprzedaż papierosów w Polsce

Grono ekspertów w ramach projektu Polskie Zdrowie 2.0, stworzyło opracowanie pt. „Redukcja palenia papierosów i używania e-papierosów, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków”. Projekt koordynowany jest przez Komitet Zdrowia Publicznego PAN (działa w ramach Wydziału V Nauk Medycznych Akademii). Dane płynące z badania są zatrważające. Okazuje się, że dotychczasowe kampanie antynikotynowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, bo wciąż przybywa palaczy. Teraz skuteczną metodą mają być obciążenia finansowe i rozwiązania ekonomiczne. Eksperci zalecają zwiększenie podatku od wyrobów tytoniowych, które doprowadzi do wzrostu ich cen, a w konsekwencji zmniejszy ich użycie we wszystkich grupach wiekowych. Ceny wyrobów tytoniowych/nikotynowych powinny rosnąć szybciej niż tempo wzrostu dochodów indywidualnych i inflacji, aby ich dostępność ekonomiczna malała.

Jak ograniczyć sprzedaż papierosów

Zdaniem ekspertów większą odpowiedzialność należy przerzucić na sprzedawców, którzy to powinni legitymować osoby kupujące wyroby tytoniowe. Na wzór innych państw powinno się też podnieść wiek osób uprawnionych do nabycia produktów nikotynowych - z obecnie obowiązującego 18. roku życia do 21. roku życia.

Zdaniem ekspertów kolejnym ważnym krokiem w walce z paleniem wyrobów tytoniowych powinna być eliminacja ich reklamy i promocji poprzez zmianę unormowań ustawy antynikotynowej. Każdy rodzaj reklamy i promocji tych produktów – publicznej czy też prywatnej – powinien być prawnie zakazany, a jego naruszenie karane, podkreślają autorzy opracowania.

Sonda
Czy w kryzysie kupujesz na zapas alkohol, papierosy albo paliwo?
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze