Póki co możliwość eksportu mięsa drobiowego do Chin ma pięć polskich zakładów i jedna chłodnia.
Jak informuje w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do Chin może być wysyłane jedynie polskie mięso drobiowe, wyprodukowane wyłącznie po 19 lipca br. Wysyłkom mięsa drobiowego musi towarzyszyć też bilateralnie uzgodnione świadectwo zdrowia dla mięsa i produktów mięsnych przeznaczonych do eksportu do Chińskiej Republiki Ludowej.
Wzór świadectwa oraz chińskie wymagania importowe zostały określone w Protokole zwartym pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej i Generalną Administracją Celną Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie Inspekcji, Kwarantanny i Weterynaryjnych Wymogów Sanitarnych dla Mrożonego Mięsa Drobiowego Eksportowanego z Rzeczypospolitej Polskiej do Chińskiej Republiki Ludowej.
Przypomnijmy, że rynek chiński zamknął się całkowicie na polskie produkty drobiowe, po wybuchu ptasiej grypy w grudniu 2016 r. Chińskie władze, dopiero po roku, pod koniec listopada 2017 r. uznały Polskę za kraj wolny od tej choroby. Dzięki tej decyzji niedługo potem przystąpiono do negocjacji w sprawie wznowienia eksportu drobiu z Polski do Chin.
„Doprowadzenie do ponownego otwarcia chińskiego rynku dla polskiego drobiu było efektem długotrwałych zabiegów podjętych przez przedstawicieli polskiej administracji rządowej, a także branży drobiarskiej reprezentowanej przez Krajową Radę Drobiarstwa – Izbę Gospodarczą” – napisano w komunikacie KRD-IG.
Starania te doprowadziły do spotkań przedstawicieli KRD-IG z urzędnikami Generalnej Administracji Celnej ChRL i Ambasadorem RP w Pekinie, Wojciechem Zajączkowskim, które odbyły się w ubiegłym tygodniu. Według KRD-IG były one kluczowe w przywróceniu prawa do eksportu pięciu polskim zakładom mięsa drobiowego oraz jednej chłodni.
Źródła: MRiRW, KRD-IG