Z kartą bezpiecznie

2009-11-14 2:00

Karty płatnicze nie tylko ułatwiają ci posługiwanie się pieniędzmi - własnymi bądź pożyczonymi w banku. Dzięki nim twoje codzienne transakcje stają się też bezpieczniejsze.

Co decyduje o tym, że kawałek plastiku, który w banku dostajesz do ręki, jest bezpiecznym instrumentem płatniczym (o ile oczywiście zachowasz zdrowy rozsądek przy korzystaniu z niego)? Rozstrzygające są tu dwie kwestie: z jednej strony gwarancje przewidziane prawem, bardzo korzystne dla posiadaczy kart, z drugiej zaś - stosowanie przez wystawców kart najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Jako posiadacz karty masz ustawową gwarancję, że jeśli złodziej użyje zgubionego przez ciebie lub skradzionego ci plastiku, to nie stracisz przez to więcej niż równowartość 150 euro. A więc dokonane przez złodzieja transakcje - do chwili zastrzeżenia przez ciebie karty - obciążą twoje konto, ale na kwotę nie wyższą niż 150 euro (niektóre banki we własnym zakresie mogą jednak i tę kwotę obniżać). Od momentu zastrzeżenia karty natomiast żadna transakcja nią dokonana nie obciąża cię – całkowitą odpowiedzialność przejmuje bank.

Ograniczenia twojej odpowiedzialności dotyczą wszystkich transakcji skradzioną kartą - także tych dokonanych przy użyciu PIN-u. Kwestionując twoją reklamację, to bank musi udowodnić, że sam dokonałeś transakcji (np. zapis z kamer przy bankomacie), bądź swoim zachowaniem umożliwiłeś złodziejowi jej dokonanie (np. przez lekkomyślność).

Dzięki ustawie ryzyko poniesienia strat związanych z nieuprawnionym użyciem karty w dużej mierze przerzucone jest na barki banku. Nic dziwnego więc, że banki, chcąc ograniczyć to ryzyko, wprowadzają na polski rynek nowoczesne karty wyposażone w mikroprocesory (tzw. standard EMV). Karty takie są o wiele lepiej zabezpieczone, niż „plastiki”zaopatrzone jedynie w paski magnetyczne. Korzyści z tej zmiany odnoszą jednak nie tylko banki, ale także sami klienci, którzy otrzymują do ręki jeszcze bezpieczniejszy instrument płatniczy. Co więcej – wraz z upowszechnianiem się standardu EMV otwierają się nowe możliwości wykorzystania kart płatniczych. Dzięki mikroprocesorowi, w którym zawarte może być wiele różnych informacji, karta taka, oprócz funkcji płatniczych, będzie mogła pełnić rolę legitymacji (np. szkolnej), biletu (np. na komunikację miejską), elektronicznej portmonetki czy karty programu lojalnościowego.

Porada eksperta

Pomyśl o polisie

Jeśli uważasz, że gwarancje ustawowe oraz najnowsze technologie to jeszcze zbyt mało, by uznać swoją kartę płatniczą za w pełni bezpieczną, rozważ możliwość skorzystania ze specjalnej ochrony ubezpieczeniowej, oferowanej posiadaczom kart przez wiele banków. Niekiedy - w zależności od banku czy rodzaju kart - za takie takie specjalne pakiety ubezpieczeniowe nie trzeba dodatkowo płacić (składka wliczona jest w opłatę za kartę). Najczęściej jednak skorzystanie z ochrony ubezpieczeniowej wiąże się z dodatkową, niewielką opłatą. Co możesz uzyskać w zamian? Zakresy ochrony mogą być oczywiście różne. Najczęściej możesz sobie zapewnić to, że bank wcześniej przejmie na siebie skutki transakcji dokonanych skradzioną lub zgubioną kartą (np. dokonanych na kilkadziesiąt godzin przed zgłoszeniem jej utraty). Istotne może być także zapewnienie sobie ochrony na wypadek rabunku po wypłacie gotówki z bankomatu (wówczas bank rekompensuje ci stratę). Bank może też pokryć twoje szkody, jeśli kupiony przez ciebie kartą towar zniszczy się, zostanie skradziony itp., a także może zwrócić ci różnicę, jeśli towar identyczny z tym, który kupiłeś kartą, okaże się tańszy w innym sklepie. Bank może też wziąć na siebie obowiązek spłacenia długu z twojej karty kredytowej np. w wypadku twojej śmierci lub niezdolności do pracy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze