Za te kosmetyki Niemcy w Rossmannie płacą mniej niż Polacy [PORÓWNANIE CEN]

2017-08-30 19:48

Kosmetyki marek własnych sieci drogerii Rossmann cieszą się sporą popularnością u Polaków. Chwalimy sobie ich porządną niemiecką jakość oraz stosunkowo niskie ceny. Okazuje się jednak, że za część produktów Niemcy płacą za znacznie mniej, mimo że zarabiają dużo więcej. Sprawdź, za które.

Niemcy płacą mniej w Rossmannie niż Polacy?
O stosowaniu przez sieć Rossmann podwójnych cen, pisaliśmy już we wtorek. Poinformowała o nim oburzona użytkowniczka Twittera, która wysłała w tej sprawie pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do dokumentu dołączyła osobiście przygotowane zestawienie pięciu kosmetyków marek własnych drogerii – ISANA i Altera – o tej samej gramaturze i identycznych opakowaniach, w którym porównała ich skład oraz ceny w Polsce oraz w Niemczech.

Oto jak różniły się koszty zakupu produktów:
– Isana mydło w płynie, mango i pomarańcza, zapas, 500 ml: polska cena – 3,49 zł, niemiecka cena – 2,35 zł;
Porównanie cen pozostałych produktów w galerii. Kliknij TUTAJ

Płacimy więcej, zarabiamy mniej
Różnice w cenach sięgały nawet ponad złotówkę. Może się wydawać, że to niewiele, jednak w przypadku produktu za ok. 3,5 zł to aż jedna trzecia ceny.
Różnica staje się jeszcze bardziej skandaliczna, jeśli weźmie się pod uwagę różnice w zarobkach Niemców i Polaków. Co drugi Niemiec zarabia od 2100 do 3700 euro brutto miesięcznie (ok. 8500-15 tys. zł). Mniej dostaje tylko 20 proc. pracujących. Z kolei ok. 30 proc. zatrudnionych ma do dyspozycji wyższe miesięczne wynagrodzenia. Średnia pensja w Niemczech to zaś 3441 euro (ponad 14 tys. zł), czyli ponad trzykrotnie więcej niż średnia płaca w Polsce.

Z czego wynika różnica w cenach?
Jak tłumaczy rzeczniczka prasowa Rossmanna, przyczyną różnic jest polityka cenowa. Sklepy w Polsce są odrębnymi podmiotami, których działalność opiera się głównie na atrakcyjnych promocjach. 50-70 proc. produktów w Polsce jest sprzedawanych w obniżonych cenach. Niemieccy klienci kupują zaś kosmetyki w niższych, ale regularnych cenach.

Sprawdż także: Polscy klienci Rossmanna kupują produkty droższe i gorszej jakości niż w Niemczech?

Czytaj też: Niemcy chwalą się zarobkami. Dostają trzy razy więcej niż Polacy

Zobacz również: Za te same produkty w Lidlu płacimy słono więcej niż Brytyjczycy

Najnowsze