W sądzie polubownym rozwiązuje się także sprawy o prawa niemajątkowe, ale tylko takie, które mogą być przedmiotem ugody. Wyrok, jaki wyda sąd polubowny, jest tak samo ważny jak wyrok sądu powszechnego. Należy pamiętać, że od wyroku nie ma odwołania, ale można złożyć skargę o jego uchylenie.
Jakie sprawy rozstrzyga sąd polubowny?
Najczęściej korzystamy z pomocy sądu polubownego, rozwiązując drobne sprawy, np. spory konsumenckie, a więc nieuznanie reklamacji, ignorowanie skarg klienta itp. Dzięki temu nie musimy tracić czasu ani pieniędzy, czekając na decyzje sądu powszechnego. Dużo łatwiej bronić przed nim swoich racji, dlatego nie trzeba wynajmować kosztownego prawnika. Informacje wyjaśniające, jak postępować przed sądem polubownym, dostaniesz w instytucji zajmującej się rozstrzyganiem sporów w ten sposób.
Warto wiedzieć, że sprawa może trafić pod sąd polubowny dopiero wtedy, kiedy dana firma nie uzna naszej reklamacji albo nie przyzna nam odszkodowania za np. nieudaną wycieczkę. Pamiętaj, żeby przechowywać wszystkie rachunki oraz korespondencję z przedsiębiorcą, ponieważ przyda ci się ona do przygotowania wniosku.
Kto może zgłosić spór do sądu polubownego?
Jest jeden warunek, żeby sprawa mogła tu trafić. Jest to dobrowolna zgoda obu stron. Na szczęście dla firm ten sposób rozstrzygania sporu staje się coraz bardziej opłacalny, bo jest tańszy. Warto też zawsze podpisywać taką umowę, w której jest zapis, że ewentualny konflikt będzie rozstrzygany przez sąd polubowny. Po podpisaniu tak skonstruowanej umowy druga strona nie ma prawa odmówić złożenia sprawy w sądzie polubownym.
Kto wydaje wyrok
Spór rozstrzyga specjalnie powołany organ, w którego skład wchodzi grupa bezstronnych specjalistów. Arbitrem, czyli sędzią, przed sądem polubownym może być każda osoba fizyczna, która posiada zdolność do wykonywania czynności prawnych. Nie może być nim jedynie sędzia państwowy.
Gdzie złożyć wniosek
Konsumenckie sądy polubowne funkcjonują przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. W Polsce działa 16 stałych polubownych sądów konsumenckich (w każdym ośrodku wojewódzkim) oraz 15 dodatkowych ośrodków zamiejscowych. Zwykle sprawa rozstrzygana jest w ciągu 14 dni.