Wchodzą nowe świadczenia ZUS. Będzie można dostać nawet 3500 zł miesięcznie. Kiedy wypłaty?

i

Autor: gov.pl Wchodzą nowe świadczenia ZUS. Będzie można dostać nawet 3500 zł miesięcznie. Kiedy wypłaty?

Zadłużenie Polaków

Zadłużenie Polaków wobec ZUS-u rośnie. Alarmujące dane

2023-12-05 10:54

W połowie 2023 r. liczba aktywnych płatników zadłużonych w ZUS wzrosła do ponad 670 tys. W kwietniu 2022 r. zarejestrowanych płatników składek było 2,8 mln. Oznacza to, że zadłużenie wobec ZUS jest już zjawiskiem masowym. Kwota zadłużenia to już 19 mld zł.

Zadłużenie wobec ZUS, składka zdrowotna

Polski Ład miał obniżyć podatki. Nie do końca tak wyszło. Nowe przepisy spowodowały radykalne ograniczenie możliwości odliczenia składki zdrowotnej w rocznym rozliczeniu PIT. Wygląda to, jakby po cichu został ustanowiony parapodatek. Nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej na pewno odpowiadają za jakąś część zadłużenia płatników wobec ZUS. Nie można również pominąć kwestii pogorszenia koniunktury gospodarczej.

Więcej zadłużonych prosi ZUS o układ ratalny

Liczba aktywnych płatników, którzy wnioskowali o układ ratalny w I półroczu 2023 roku osiągnęła liczbę 27 tys. Niekorzystna statystyka wzrosła o 25% w ujęciu rocznym.

Kancelarie prawne zarabiają na weryfikacji zadłużenia wobec ZUS

- W branży prawniczej i doradczej dużą popularnością cieszą się usługi polegające na weryfikacji obciążeń podatkowo-składkowych klientów. Przedsiębiorcom proponuje się dozwolone rozwiązania prawne, pozwalające zmniejszyć te zobowiązania. (…) Gdyby właściciele firm nie czuli, że ich zobowiązania publicznoprawne są nieadekwatne do zarobków, to z pewnością nie szukaliby możliwości w tym zakresie – zaznacza cytowany przez mondaynews.pl Marek Niczyporuk.

Zjawisko zadłużenia wobec ZUS na 19 mld jest niepokojące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ta liczba kryje zarówno jednoosobowych przedsiębiorców, jak i pracodawców.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

QUIZ PRL. Święta Bożego Narodzenia w czasach PRL-u. Sprawdź w tym quizie, co o nich wiesz

Pytanie 1 z 10
Sznurek, którym przewiązywano zawijane w papier prezenty zrobiony był:
Święta w PRL
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze