studenci uczniowie maturzyści

i

Autor: Ivan Samkov - Pexels Matury, egzaminy i co dalej? Pytamy iławskich uczniów o ich plany po egzaminach

Zajęcia na uczelniach wyższych tylko dla zaszczepionych?

2021-06-01 16:05

Uczelnie wyższe chcą by studenci się szczepili, bo tylko w ten sposób nauczanie wróci do normalności. Władze niektórych wydziałów uzależniają udział w zajęciach od posiadania przynajmniej jednej dawki szczepionki. Reszta na praktyki będzie musiała poczekać. To dlatego, że osoby niezaszczepione będą musiały zostać objęte systemem specjalnej ochrony dla zapewnienia bezpieczeństwa, tłumaczą uczelnie. Ten "straszak" nieszczególnie działa na studentów, którzy są w grupie wiekowej najczęściej odmawiającej szczepienia. Ponadto eksperci wskazują, że są to działanie niezgodne z prawem.

Ruszają szczepienia na uczelniach. Większośc szkół wyższych aktywnie zachęca studentów do przyjęcia pierwszej dawki, ale są i takie, które grożą wykluczeniem z zajęć, jeśli zabieg nie zostanie wykonany.

Albo szczepionka, albo brak zajęć

Dziekan jednego z wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uzależnił udział studentów w zajęciach terenowych i praktykach od przyjęcia przynajmniej jednej dawki szczepionki – poinformowała we wtorek "Rzeczpospolita". Reszta z zaliczeniem zajęć będzie musiała poczekać.

Z podobną sytuacją mają do czynienia studenci medycyny, którzy chcieliby odbyć zajęcia praktyczne i ćwiczenia kliniczne w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie. Dyrektor szpitala ogłosił, że będą one dostępne tylko dla zaszczepionych. Po interwencji Uniwersytetu Rzeszowskiego ograniczenie to zastosowano tylko do „praktyk wakacyjnych”. Student może odbyć je w innym szpitalu, ale musi sam znaleźć ośrodek, który podpisze z nim umowę. Eksperci uważają jednak, że nie ma podstaw do tego, by uczelnia żądała informacji o szczepieniu, bo nie ma takiej regulacji ustawowej.

ZOBACZ: Czy dzieci w wieku 12-15 lat potrzebują zgody rodziców na szczepienie?

TOP15 najlepiej opłacanych zawodów

Bezprawne żądania

Sprawą AGH zainteresował się rzecznik praw obywatelskich, który zwrócił się o wyjaśnienia do rektora uczelni. – Władzom uczelni zależy na rozpoczęciu nowego roku akademickiego w trybie normalnym i przywróceniu pełnego funkcjonowania uczelni. Musimy dbać o zdrowie wszystkich – tłumaczyła na łamach gazety Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AGH.

Zgodnie z RODO zabronione jest przetwarzanie tego rodzaju danych, w tym żądanie informacji o tym, czy ktoś się zaszczepił. Jesli student nie wyrazi na to zgody, uczelnia nie ma prawa żądać od niego informacji o tym, czy został zaszczepiony, a tym bardziej uzależniać od szczepienia dostępu do zajęć.

Większośc uczelni jednak zamiast straszyć, zachęca studentów do szczepień. Czy będzie z tym problem, to się jeszcze okaże. Z badań wynika, że największy odsetek osób, które odmawiają przyjęcia szczepionki - 41 proc., jest w grupie wiekowej 18-29 lat. Powrót studentów na uczelnie mógłby w takiej sytuacji oznaczać wzrost zachorowań na jesieni i tym samym ponowne wprowadzenie nauczania w trybie zdalnym.

ZOBACZ: Szukasz pracy? Oto zawody przyszłości i sposoby na własny rozwój

Quiz - jakie studia powinieneś wybrać?

Pytanie 1 z 7
Jaki był Twój ulubiony przedmiot w szkole?
Najnowsze