Oświadczenia mają być udostępnianie nie później niż do 30 czerwca każdego roku. W dokumentach mają być zaczerniane np. adresy nieruchomości oraz dane pozwalające zidentyfikować wpisane do oświadczenia samochody. Sędziowie i prokuratorzy będą mogli wnioskować o objęcie ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych również innych danych.
Oświadczenia sędziów upubliczniać będzie Krajowa Rada Sądownictwa (lub prezesi sądów apelacyjnych). W przypadku prokuratorów odpowiedzialni za to mają być prokurator generalny oraz szefowie jednostek regionalnych i okręgowych.
Czytaj również: Oto, jak szef warszawskiej adwokatury został właścicielem działki wartej fortunę [PEŁNA WERSJA]
Pomysł upubliczniania oświadczeń majątkowych budzi kontrowersje wśród samych zainteresowanych. Sprzeciwia mu się na przykład Krajowa Rada Sądownictwa, która wskazuje, że publikowanie takich informacji w sieci naraża sędziów na niebezpieczeństwo.
W przypadku prokuratorów, o jawności ich oświadczeń mówią przepisy, które weszły w życie już w marcu tego roku. Nie precyzowały one jednak, czy dokumenty te mają być publikowane w internecie. W efekcie, aby obejrzeć oświadczenie, trzeba było składać formalne wnioski o dostęp do informacji publicznej.
Zobacz także: Ile jest warta stodoła ministra środowiska? [OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]
Sytuację zmieniło wewnętrzne zarządzenie prokuratora krajowego, w którym stwierdził, że oświadczenia powinny być publikowane. Wdrożenie tego zarządzenia napotkało się ze sporym oporem wśród prokuratorów – tym większym, że nie miało ono mocy powszechnie obowiązującego prawa.
Projekt przygotowany przez resort Zbigniewa Ziobry sprawi, wokół tej kwestii nie będzie już żadnych wątpliwości. Dokument przewiduje również możliwość udostępniania akt zakończonych postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów (w trybie dostępu do informacji publicznej).
Projektem przygotowanym przez ministerstwo sprawiedliwości zajmie się teraz rząd (w pierwszej kolejności – Komitet Stały Rady Ministrów).
Źródło: RCL, gazetaprawna.pl; oprac. MK