Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę opublikowany po zakończeniu prac sejmowej podkomisji wskazuje, że zakaz będzie obowiązywać w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca, natomiast dozwolony będzie w drugą i czwartą.
Nie będzie obowiązywać również w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Na ten projekt nie zgadzać się ma „Solidarność", która chce generalnego zakazu handlu niedzielę.
Sprawdź także: FOR: Zamiast zakazu handlu w niedzielę dajmy pracownikom dwa dni wolnego
W piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek przyznała, że „są zdeterminowani, aby ograniczenie handlu w niedziele weszło w życie od 1 stycznia 2018 roku". Jednak nie jest wykluczone, że do projektu zostaną wprowadzone poprawki, choć „na dzień dzisiejszy żadnych zmian się nie przewiduje".
Projektem ustawy zajmie się w przyszły czwartek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
Przeczytaj również: Zakaz handlu w niedzielę odsunięty w czasie
Premier Beata Szydło przyznała w czwartek, 19. października, że „jest za tym, aby wszystkie niedziele były wolne od pracy". Podobnego zdania jest minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska. Przeciwnego zdania jest z kolei wicepremier, minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki, który podkreślał, że „całkowity zakaz handlu w niedzielę nie wchodzi w grę".
Polecamy: Zakaz handlu w niedzielę i... sobotę? Szef handlowej Solidarności odpowiada
Warto przeczytać: Bilet komunikacji miejskiej za złotówkę? Tak, jeśli kupisz go telefonem
Źródło: /money.pl /PAP