Zakupy

i

Autor: pexels.com

Zakupy w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę. Czy niedziela 13.11.2022 jest handlowa?

2022-11-12 10:52

Niedziela wypadająca 13 listopada nie jest niedzielą handlową. Oznacza to, że większość sklepów będzie zamknięta. Każdy natomiast, kto będzie potrzebować szybkich zakupów spożywczych, może je zrobić w Carrefourze, Żabce, a także niewielkich sklepach osiedlowych.

Czy w niedzielę 13 listopada 2022 sklepy są otwarte?

Niedziela 13.11 jest niedzielą niehandlową, co oznacza, że większość sklepów będzie zamknięta. Otwarte pozostaną natomiast wszelkie obiekty gastronomiczne, czyli restauracje, kawiarnie, piekarnie i cukiernie. Sklepy spożywcze znajdujące się w obrębie dworców kolejowych czy lotnisk również będą otwarte. Obowiązkowo dyżur pełnią też niektóre apteki. 

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje coraz więcej dni w roku, w wyniku czego niedziela handlowa to teraz naprawdę rzadkość. Poprzednie wypadały kolejno: 30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia. W tym roku czekają nas jeszcze dwie niedziele handlowe, które wypadną: 11 grudnia, 18 grudnia.

Kary za złamanie zakazu handlu

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z jej przepisami na cały 2022 roku przypada jedynie 7 niedziel handlowych. Po jednej niedzieli handlowej konsumenci mieli do dyspozycji w styczniu, czerwcu oraz w sierpniu. Kary za złamanie zakazu handlu są bardzo wysokie. Za sprzedaż w niedzielę niehandlową grozi od 1000 zł do 100 tysięcy zł kary.

Jak podano do publicznej informacji, w ciągu 6 miesięcy w 2021 roku, Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała prawie 700 placówek. Okazało się, że 53 z nich naruszyły zasady niedzieli niehandlowej. Kontrole wciąż są przeprowadzane, więc sprzedawcy muszą mieć na uwadze zapisy ustawy i pamiętać o tym, kiedy wypada niedziela handlowa.

Sonda
Zakaz handlu w niedzielę i święta - czy uważasz, że powinien zostać zniesiony?
Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk
Najnowsze