Zakaz handlu w niedzielę zniesiony?
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin przyznał w poniedziałek w programie "Tłit", że temat niedziel wolnych od handlu jest analizowany - rząd sprawdza, jak wygląda rzeczywisty ich wpływ na sytuację handlu i gospodarkę. Rezultaty mają być znane jeszcze w tym miesiącu, a nowelizacją ustawy lada dzień może zająć się Sejm. Minister pytany, czy rząd może zrobić krok w tył i wycofać się z zakazu handlu w niedzielę podkreślił, że "nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione".
Zły wpływ na małe sklepy
Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele. Może on być złagodzony - wynika ze słów premiera. Argumentem jest przede wszystkim wpływ zakazu handlu na sytuację małych sklepów. Jednym z celów ustawy było wzmocnienie ich roli, stało się jednak inaczej. Dane pokazują, że tylko w roku ubiegłym upadło ich kilkanaście tysięcy, a ich obroty znacznie spadły. W porządku obrad znalazły się zapisy dotyczące rozstrzygnięcia przez Sejm wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o punkt rozpatrzenia poselskich projektów ustaw: o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, a także o ograniczeniu wykonywania pracy w placówkach handlowych.
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. W 2019 roku handel w niedziele jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. W 2020 roku będzie jedynie 7 niedziel handlowych.
Według badania ARC Rynek i Opinia, co trzeci Polak jest za całkowitym zniesieniem zakazu handlu w niedziele. Zwolenników jakiejkolwiek formy ograniczenia handlu jest również sporo, bo aż 48 proc. Jedynie 19 proc. badanych chce zamknięcia sklepów w każdą niedzielę.