Zakaz sprzedaży energetyków dla nieletnich. Polacy wyrazili zdanie

2020-12-21 12:48
napoje energtyczne
Autor: AlienFood/wikimedia commons

Napoje energetyczne cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród młodzieży. Co ciekawe, w wielu krajach Unii Europejskiej sprzedaż energetyków nieletnim jest zabroniona. Najnowsze badania w Polsce pokazują, że także Polacy opowiadają się za zmianą przepisów w tej kwestii. Aż 60 proc. rodaków deklaruje, że chce wprowadzenia ustawowego zakazu sprzedaży napojów energetycznych nieletniej młodzieży. Sprawdź, dlaczego Polacy mają takie zdanie na ten temat.

Napoje energetyczne to zazwyczaj gazowane napoje bezalkoholowe, które mają działanie pobudzające. Niestety to, co teoretycznie ma nam pomóc, okazuje się niebezpieczne dla zdrowia. Z tego też powodu duża część Polaków uważa, że napoje energetyczne nie powinny byś sprzedawane osobom nieletnim. To właśnie młodzież najczęściej nie zna umiaru w spożywaniu energetyków. A skutki dla ich zdrowia mogą być opłakane.. Według badania UCE RESEARCH i SYNO Poland, przeprowadzonego dla Grupy AdRetail, 59% dorosłych Polaków jest za tym, żeby w Polsce obowiązywał ustawowy zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom nieletnim. Z kolei 32% rodaków jest temu przeciwna. Zaledwie 9% nie ma własnej opinii na ten temat. 

Kwarantanna narodowa: W sylwestra policja wystawi mandaty za łamanie obostrzeń

Co ciekawe, wśród osób, które zakaz sprzedaży energetyków popierają, jest więcej kobiet – 67% vs 50%. Według ekspertów jest tak dlatego, że stereotypowo częściej to kobiety są odpowiedzialne za wychowanie pociech. Częściej też interesują się zdrowym odżywianiem. 

Wśród 32% przeciwników zakazu mogą być nie tylko osoby, które nie do końca zdają sobie sprawę ze skutków spożywania napojów energetycznych przez dzieci i młodzież. Zapewne w tej grupie są też zwolennicy wolnego rynku, którzy uznają, iż rolą rodziców jest edukacja dzieci, także w kontekście odżywiania – czytamy na portalspozywczy.pl wypowiedź dr Jolanta Tkaczyk, ekspert w dziedzinie zachowań konsumenckich z warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego. Także ekspert z Centrum Analiz Grupy AdRetail Karol Kamiński potwierdza, że Polacy nie są jeszcze wystarczająco świadomi konsekwencji złego odżywiania. Jego zdaniem ustawodawca powinien w końcu uregulować sprawę, bo to leży w szeroko pojętym interesie społecznym. Napoje energetyczne są najczęściej spożywane przez młodzież, których wiedza o żywieniu nie jest wystarczająca. 

Najbogatszy Polak chce zarobić na walce z koronawirusem. Zainwestował 150 mln euro

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze