Praca Urząd

i

Autor: pixabay.com

Zaległy urlop. Czy tarcza zmieniła zasady jego wykorzystania?

2020-09-11 11:59

Pandemia koronawirusa zmieniła praktycznie wszystko, inaczej niż dotychczas wyglądały również wakacje. Wiele osób w tym roku zrezygnowało z urlopu, albo nie wykorzystało go w całości. Do tego wszystkiego dochodzą również niewykorzystane dni wolnego z 2019 roku, które w myśl przepisów należy odebrać do końca września. Czy rządowa tarcza antykryzysowa zmieniła te zasady?

Według obowiązujących przepisów pracownikowi na etacie przysługuje, w zależności od przepracowanych lat, 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego. W teorii powinien on zostać wykorzystany w bieżącym roku na, który jest on naliczany. Często jednak pracownikowi zostaje kilka dni, które przechodzą na kolejny rok. W takiej sytuacji musi on zostać odebrany najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Zobacz również: Ranking najlepszych miejsc pracy w Europie

Przepisy zawarte w tarczy antykryzysowej 4.0 zezwoliły, by pracodawca mógł sam określić termin, w którym wyśle on swojego pracownika na urlop. Takie rozwiązanie miało sprawić, by wszyscy pracownicy odebrali swoje zaległe dni wolne, nie powodując tym samym zastojów w pracy firmy. Co ważne, przepisy tarczy antykryzysowej nie wydłużają terminu wykorzystania zaległego urlopu, pracownik nadal musi z niego skorzystać maksymalnie do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Czytaj także: Niedziela handlowa 2020. Czy 13 września zrobisz zakupy?

Super Raport 10 IX (goście: Kaleta, Wójcik)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze