Koniec z odbiorem awizo? Zamiast listu poleconego z urzędu SMS lub e-mail

2020-02-25 11:46
SMS
Autor: relexahotels / CC0 / pixabay.com

Już od dwóch miesięcy danych działa Rejestr Danych Kontaktowych. Ministerstwo Cyfryzacji chwali się wysłaniem ok. 250 tysięcy różnych powiadomień elektronicznych. W praktyce oznacza to koniec uciążliwej papierowej korespondencji i biegania z awizo na pocztę w ważnych sprawach.

- Od dwóch miesięcy w ruch - zamiast pism, kopert i znaczków - poszły maile i SMSy. Dzięki RDK, urzędy wysłały Polakom niemal 250 tysięcy różnych powiadomień (dokładnie 243 869). A to oznacza, że przynajmniej część ich odbiorców nie musiała wędrować na pocztę po papierową korespondencję - pisze Ministerstwo Cyfryzacji. Jak dodaje, urzędnicy wolą maile – wysłali ich dokładnie 188 657. Na wysłanie SMSa zdecydowali się 55 212 razy.

ZOBACZ KONIECZNIE: Kultowe polskie produkty i marki... czy zagraniczne? [QUIZ]

O tym jakie powiadomienie dostaje obywatel - musi zdecydować samemu. Jeżeli chce otrzymywać wiadomości drogą elektroniczną, musi dodać informacje o sobie do Rejestru Danych Kontaktowych. Potrzebny będzie adres e-mail i numer telefonu. Dostęp do takiej bazy mają tylko uprawnieni urzędnicy. Dane z RDK możecie w każdej chwili zmienić lub usunąć. W przypadku zmiany numeru telefonu lub adresu e-mail, pamiętajcie o ich aktualizacji.

 - Nie ma obowiązku przekazywania swoich danych do RDK. To całkowicie dobrowolne. Biorąc jednak pod uwagę korzyści płynące z bycia w RDK, warto to zrobić - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Rejestr służy wyłącznie powiadamianiu. W ten sposób dowiemy się o kończącym się terminie ważności paszportu lub dowodu osobistego, przysługujących świadczeniach czy o zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego samochodu.

Najnowsze