- Od dwóch miesięcy w ruch - zamiast pism, kopert i znaczków - poszły maile i SMSy. Dzięki RDK, urzędy wysłały Polakom niemal 250 tysięcy różnych powiadomień (dokładnie 243 869). A to oznacza, że przynajmniej część ich odbiorców nie musiała wędrować na pocztę po papierową korespondencję - pisze Ministerstwo Cyfryzacji. Jak dodaje, urzędnicy wolą maile – wysłali ich dokładnie 188 657. Na wysłanie SMSa zdecydowali się 55 212 razy.
ZOBACZ KONIECZNIE: Kultowe polskie produkty i marki... czy zagraniczne? [QUIZ]
O tym jakie powiadomienie dostaje obywatel - musi zdecydować samemu. Jeżeli chce otrzymywać wiadomości drogą elektroniczną, musi dodać informacje o sobie do Rejestru Danych Kontaktowych. Potrzebny będzie adres e-mail i numer telefonu. Dostęp do takiej bazy mają tylko uprawnieni urzędnicy. Dane z RDK możecie w każdej chwili zmienić lub usunąć. W przypadku zmiany numeru telefonu lub adresu e-mail, pamiętajcie o ich aktualizacji.
- Nie ma obowiązku przekazywania swoich danych do RDK. To całkowicie dobrowolne. Biorąc jednak pod uwagę korzyści płynące z bycia w RDK, warto to zrobić - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Rejestr służy wyłącznie powiadamianiu. W ten sposób dowiemy się o kończącym się terminie ważności paszportu lub dowodu osobistego, przysługujących świadczeniach czy o zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego samochodu.