ZUS składka

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Płacenie składek

Zamknąłeś lub zawiesiłeś firmę w zeszłym roku? Zapłacisz dodatkową składkę zdrowotną!

2023-05-19 12:44

Przedsiębiorcy będą wściekli. Jak podaje ZUS przyznaje - osoby, który w zeszłym roku zlikwidowały rozliczaną na skali albo liniowym PIT działalność, powinny zapłacić dodatkową składkę zdrowotną. "Tak, system działa prawidłowo" – pisze "Rzeczpospolitej" ZUS.

Rok składkowy zaczyna się w lutym i składka za styczeń 2022 r. nie jest uwzględniana w rozliczeniu rocznym - podaje "Rzeczpospolita" powołując się na informacje ZUS. Jak czytamy składka roczna jest liczona od podstawy wymiaru za wszystkie miesiące podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w roku kalendarzowym. 

„Osoba, która podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu do września 2022 r., ustala minimalną roczną podstawę wymiaru jako 9 x 3010 zł. W rozliczeniu rocznym składka ustalona od rocznej podstawy wymiaru jest porównywana z sumą należnych składek wykazanych w dokumentach rozliczeniowych za okres od lutego do września 2022 r.” – przekazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i dodaje - przedsiębiorca będzie musiał dopłacić składkę w wysokości 270,90 zł.

A co z przedsiębiorcami na skali albo liniowym PIT? Jak również podawała wcześniej "Rzeczpospolita" dopłaty wychodzą również tym przedsiębiorcom, którzy zamknęli biznesy. Jest natomiast wyjątek. Rocznego rozliczenia nie musi robić przedsiębiorca, który zlikwidował bądź zawiesił działalność gospodarczą w styczniu 2022 r. "Rok składkowy rozpoczyna się w lutym. Składka za styczeń 2022 r. nie podlega rozliczeniu rocznemu, nie przynależy bowiem do żadnego roku składkowego" – pisze ZUS.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się symulować chorobę, aby otrzymać zwolnienie chorobowe?
EKG 2023: Adam Manikowski
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze