Sebastian Skuza

i

Autor: ART SERVICE, Shutterstock

Obniżony VAT na gaz

Zamrożenie ceny gazu lepsze niż obniżony VAT! Wiceminister finansów ujawnia [TYLKO U NAS]

2022-12-08 21:42

Komisja Europejska wyznacza, że minimalna stawka VAT na gaz wynosi 5 proc. Tymczasem od 1 stycznia w Polsce zostanie ona podniesiona do 23 proc. Rząd zarzeka się, że nie obniży podatku VAT, ale zaproponował inne rozwiązania, takie jak mrożenie cen gazu na dotychczasowym poziomie. O tym, które rozwiązanie jest lepsze wypowiedział się minister finansów Sebastian Skuza.

Nie ma zgody na zerowy VAT w przypadku gazu

W kwestii powrotu VAT na gaz, Komisja Europejska stoi przy swoim stanowisku, jednak nie jest konieczne, by przywracać go do poziomu 23 proc. Określony jest minimalny próg, jaki musi wynosić opodatkowanie i jest to 5 proc. Rządowi udało się utrzymać zerowy VAT w przypadku żywności, natomiast w przypadku surowców energetycznych takiej zgody obecnie nie ma. Zamiast tego zaproponowano mrożenie cen gazu na dotychczasowym poziomie.

Wiceminister finansów o obniżeniu stawki VAT i zamrożeniu cen

- Nie można rozpatrywać kwestii powrotu do poprzedniej stawki VAT na gaz bez odniesienia się do innych działań osłonowych zaproponowanych przez rząd, mianowicie zamrożenia cen gazu na 2023 r. Mechanizm mrożenia cen energii jest najskuteczniejszym narzędziem obniżania cen energii dla odbiorców końcowych. Przynosi lepsze efekty niż obniżka stawek VAT-u. Przy dynamicznych wzrostach cen nośników energii i cen gazu na rynkach światowych, mimo obniżonej stawki VAT, ceny mogłyby wzrosnąć kilkakrotnie. Mechanizm zamrożenia gwarantuje ich stabilizację. Wprowadzając nowe rozwiązania chronimy polskie rodziny. Chcemy żeby pomoc była bardziej celowana i efektywna, tzn. trafiała do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych - wyjaśnia wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Sonda
Czy wstrzymano ci kiedykolwiek dostawę prądu lub gazu?
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Najnowsze