Ekstremalne upały w Polsce

i

Autor: Eskainfo Ekstremalne upały w Polsce

Żar leje się z nieba. Możesz odmówić podjęcia pracy

2019-06-26 7:49

Żar leje się z nieba. Temperatura w wielu miejscach w Polsce przekroczy 36 stopni Celsjusza. Do tego słońce dosłownie będzie prażyć. Jak taki dzień wytrzymać w pracy? Zgodnie z przepisami pracodawca musi pracownikowi zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Jeżeli firma ich nie zapewnia, to pracownicy mogą odmówić wykonywania obowiązków.

Co mówią przepisy o pracy w upały? Przede wszystkim pracodawca powinien tak organizować pracę pracowników, aby zmniejszyć jej uciążliwość. Warto widzieć, że największą efektywność i wydajność pracy osiąga się przy temperaturze w granicach 17-20 stopni. Jeżeli firmy nie zapewniają odpowiednich warunków, to pracownicy mogą odmówić wykonywania obowiązków. Za zaniedbania pracodawcy grozi też grzywna w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.

Ukraińcy w Polsce zarabiają więcej od Polaków

Klimatyzacja w pracy

Zacznijmy od klimatyzacji. Przepisy mówią, że pracodawcy powinni zapewnić: odpowiednią temperaturę i wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnym działaniem ciepła i nadmiernym nasłonecznieniem biura. Czy jednak pracodawca ma obowiązek zapewnić klimatyzację? Niestety nie, ponieważ nie ma obecnie przepisów zobowiązujących naszych szefów do wyposażenia pomieszczeń pracy w odpowiednią klimatyzację, wentylator a nawet rolety okienne. Ich zamontowanie zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Obowiązek ten dotyczy jedynie zakładów, w których praca jest wykonywana w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30 stopni C, na przykład w hutach, zakładach odlewniczych. Wtedy pracownicy muszą mieć zapewniony pokój do wypoczynku.

Dostęp do wody

W związku z tym, że wysoka temperatura powoduje większe wydalanie płynów z organizmu, należy je regularnie uzupełniać. Pracownicy powinni mieć zapewniony stały dostęp do wody pitnej, którą można nalać z zaworów czerpanych, np. dostęp do baniaka z wodą. Zgodnie z polskimi przepisami ujście wody pitnej musi znajdować się w odległości do 75 m od stanowiska pracy. Są jednak wyjątki. Otóż ten obowiązek nie dotyczy pracodawców, którzy oferują pracę w wentylowanym lub klimatyzowanym biurze, chyba że temperatura w pomieszczeniu zamkniętym przekroczy 28 st. C. 

Co więcej, każda osoba, wykonująca prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze – a takie są najczęściej prace wykonywane na budowie – gdy nie ma dostępu do wody bieżącej, musi mieć zapewnione do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie.

Krótszy czas pracy?

Poza zapewnieniem wody i napojów pracodawca może podjąć także inne działania, które zwiększą komfort naszej pracy w upalny dzień. Przykładowo, może wydłużyć pracownikom przerwy albo zmienić godziny pracy tak, żeby nie była ona wykonywana w porze największych upałów. Może również pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Warto przy tym pamiętać, że zależy to wyłącznie od jego dobrej woli. Jednocześnie nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Praca w wakacje. W tych branżach znajdziesz zatrudnienie

W kwestii pracowników młodocianych, czyli między 15 a 16 r. życia, należy odesłać ich do domu jeżeli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 30 st. C., a wilgotność względna powietrza – 65 proc.

Najnowsze