Jak ZAROBIĆ na koncie w banku?

2011-06-10 8:00 DR

Masz konto osobiste w banku? Możesz zaoszczędzić na codziennych zakupach, jeśli będziesz płacił za nie kartą płatniczą. Twój bank - w ramach usługi moneyback - zwróci ci część pieniędzy za poniesione wydatki. A zaoszczędzone środki możesz przekazać na atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe.

Banki walczą o klientów i coraz bardziej uatrakcyjniają swoje oferty. Dziś nie robią już wrażenia konta osobiste, w których nie płaci się za podstawowe usługi. Teraz to banki dają zarobić posiadaczom rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, którzy skorzystają z oferty moneyback.

Polega ona na tym, że bank zwraca na twoje konto osobiste część pieniędzy, które wydałeś, płacąc za zakupy kartą płatniczą lub kredytową. Czyli używając plastikowych pieniędzy możesz liczyć na dodatkowe zyski, bo wydane podczas zakupów pieniądze częściowo się zwracają. Najczęściej bank oddaje ci z powrotem 1 proc. wydatków (czyli płacąc za zakupy 1 tys. zł, możesz dostać zwrot w wysokości 10 zł), jednak zwykle nie więcej niż określona kwota zastrzeżona przez bank. Nie jest to dużo, ale osoby aktywnie używające kart mogą rocznie zarobić, czy też raczej oszczędzić, nawet kilkaset złotych.

To się opłaca

- Jeśli mamy do wyboru kartę, do której przypisana jest usługa moneyback i kartę o podobnych parametrach, ale bez opcji zwrotu gotówki, warto wybrać to pierwsze rozwiązanie. Jednak zanim zdecydujemy się na kartę z moneyback, powinniśmy się upewnić, że nie jest ona tylko promocją - tłumaczy Paweł Majtkowski z firmy Expander.

Przeczytaj koniecznie: Konto dla małych FIRM - jakie wybrać?

Usługa moneyback dołączona do kart płatniczych czy debetowych z pewnością opłaca się klientom banków. Jednak same banki też na tym zyskują, bo w ten sposób zachęcają do zakładania czy przenoszenia kont do swoich placówek. Wcale nie robią nam prezentów, tylko po prostu dzielą się prowizją, którą pobierają od każdej transakcji bezgotówkowej.

Sklep zamiast bankomatu

Posiadacze kont osobistych mogą też korzystać z usługi cashback. Bardzo się przydaje, gdy potrzebujemy gotówki, a w pobliżu nie ma bankomatu. Dzięki tej usłudze - podczas robienia zakupów w sklepie - możemy jednocześnie wypłacić pieniądze z karty. Oczywiście pod warunkiem, że sklep czy punkt usługowy oferuje taką możliwość i sama karta ma taką opcję (może to być tylko karta debetowa). Jednak maksymalna kwota wypłaty jest ograniczona do wysokości 200 złotych.

Zalety konta oszczędnościowego

- gwarantuje wygodny, szybki i bezpieczny sposób oszczędzania

- zapewnia ochronę oszczędności przed inflacją

- oprocentowanie jest wyższe niż na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym

- mamy możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie bez obawy utraty odsetek i jakichkolwiek kar

- możemy łatwo wpłacać i wypłacać pieniądze

- możemy na koncie lokować nawet niewielkie sumy pieniędzy

- nie musimy utrzymywać na koncie określonych kwot przez określony czas, tak jak to jest wymagane w przypadku lokaty terminowej

- wystarczy założyć konto tylko raz, bezterminowo

- wpłaty na konto oszczędnościowe są zazwyczaj darmowe, natomiast banki starają się ograniczać możliwość bezpłatnych wypłat i przelewów z konta oszczędnościowego zwykle do jednego razu w miesiącu, a za kolejne pobierają opłatę.

Otwórz konto oszczędnościowe

Moneyback to niejedyna korzyść, jaką możesz mieć z konta osobistego. Często w banku, w którym mamy już konto bieżące, bez zbędnych formalności będziemy w stanie otworzyć dodatkowy, lepiej zarabiający rachunek, czyli konto oszczędnościowe. Jest ono dodatkowym kontem bankowym. Co prawda nie możemy na nim wykonywać żadnych operacji poza wpłacaniem i wypłacaniem pieniędzy, ale za to oprocentowanie konta oszczędnościowego jest dużo wyższe niż ROR-u. Zamiast więc trzymać wszystkie pieniądze na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, pozwólmy im zarabiać na koncie oszczędnościowym.

Zanim jednak zdecydujemy się trzymać część naszych pieniędzy na koncie oszczędnościowym, warto sprawdzić, w jaki sposób są kapitalizowane odsetki. Podstawowa zasada - im częściej, tym lepiej. Najlepiej jeśli odsetki dopisywane są codziennie, bo wtedy kolejne są naliczane od coraz wyższej kwoty.