Rozmowa kwalifikacyjna

i

Autor: Shutterstock Rozmowa kwalifikacyjna

Zasiłek dla bezrobotnych 2021. Ile wynosi i jak go dostać?

2021-01-26 13:04

Niepewna sytuacja na rynku pracy, która pogarsza się wraz z trwaniem pandemii koronawirusa, z pewnością odbije się na naszych portfelach. Najbardziej potrzebujący, którzy stracili pracę, mogą ubiegać się o pomoc finansową w postaci zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2021 r.? Kto ma do niego prawo? Jak otrzymać wsparcie? Sprawdź najważniejsze informacje.

Pandemia koronawirusa pozbawiła wiele osób miejsc pracy. W kryzysie nie pomagają ciągle przedłużane obostrzenia. Dla tych, którzy stracili pracę, sposobem na przetrwanie może być zasiłek dla bezrobotnych, potocznie zwanym „kuroniówką”. Zasiłek nie należy się oczywiście każdemu, kto nie ma pracy. Zobacz, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać "kuroniówkę". 

ZOBACZ: Rekordowe liczby niewypłacalności firm - ponad TYSIĄC polskich firm

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2021 roku?

Od 1 września 2020 roku osoby uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych otrzymują przez 90 pierwszych dni miesięcznie 960 zł, 1200 zł lub 1440 zł brutto. Co do zasady zasiłek dla bezrobotnych wzrasta raz w roku z dniem 1 czerwca. Wyjątkiem był rok 2020, kiedy ze względu na epidemię koronawirusa rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatkowej podwyżki we wrześniu. Zasiłek dla bezrobotnych w 2021 roku nie uległ zwiększeniu. Wspomniane wcześniej kwoty  przysługują tym, których staż pracy wynosi od 5 do 20 lat. Jeżeli ktoś nie ma jeszcze przepracowanych pięciu lat, to jego zasiłek jest obniżony do 8 0proc. i wynosi: 960,00 złotych miesięcznie przez pierwsze 90 dni i 753,90 złotych miesięcznie przez pozostały czas posiadania prawa do zasiłku. Z kolei, jeżeli ktoś ma przepracowane już ponad 20 lat, to może liczyć na zwiększoną pomoc. W takim przypadku osobie niezatrudnionej przysługuje 120% zasiłku, czyli: 1440,00 złotych miesięcznie przez pierwsze 90 dni oraz 1130,80 złotych miesięcznie przez pozostały czas posiadania prawa do zasiłku.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych otrzymuje pracownik, który zarejestruje się w urzędzie pracy. Warunkiem otrzymania świadczenia z Powiatowego Urzędu Pracy jest co najmniej roczny staż pracy i wykazanie, że pracownik przepracował minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy. Ponadto niezbędne jest potwierdzenie, że za wykonaną pracę otrzymywało się przynajmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzano składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Warto wiedzieć, że do stażu pracy wlicza się także urlop wychowawczy i czas pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy. 

SPRAWDŹ: Sprzątanie Białego Domu po Trumpach za pół miliona dolarów

Sonda
Czy uważasz, że stopa bezrobocie będzie rosła w kolejnych miesiącach?
Najnowsze