Co to znaczy, że płód ma wady wrodzone?

i

Autor: Getty images

Zasiłek po urodzeniu martwego dziecka. Lewica składa projekt

2021-10-13 12:22

Posłanka Paulina Matysiak z Partii Razem (Lewica) złożyła w Sejmie projekt ustawy, która umożliwi otrzymanie przez kobiety należnych im świadczeń: prawa do zasiłku macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego, w sytuacji urodzenia martwego dziecka.

Projekt wprowadza zmianę w dwóch artykułach Prawa o aktach stanu cywilnego — w art. 54 ust. 3 otrzymuje brzmienie: "3. Karta martwego urodzenia zawiera dane wymagane w karcie urodzenia z wyjątkiem danej, o której mowa w ust. 2 pkt 3, chyba że jej zamieszczenia przed sporządzeniem karty martwego urodzenia zażąda matka lub ojciec dziecka, oraz informację, że dziecko urodziło się martwe. Kartę martwego urodzenia przekazuje się kierownikowi urzędu stanu cywilnego w terminie jednego dnia od dnia jej sporządzenia"; w art. 60 pkt 3 otrzymuje brzmienie: "3) płeć dziecka, chyba że karta martwego urodzenia, na podstawie której sporządza się akt urodzenia, nie zawiera tej danej".

 Zdaniem cytowanej w komunikacie prawniczki Katarzyny Łodygowskiej, obowiązujące teraz przepisy dyskryminują polskich rodziców ze względu na ich status finansowy oraz przyznają większe uprawnienia rodzicom, którzy znają płeć swojego martwo urodzonego dziecka.

 - Czas skończyć z wartościowaniem płodu ze względu na etap zakończenia ciąży. Są sytuacje, w których mama roni w warunkach domowych i zgłaszając się do szpitala słyszy: nic pani nie przysługuje, bo nie uchwyciła pani materiału do badań w celu poznania płci. Są sytuacje, w których materiał pobrany do badań zostaje źle zabezpieczony albo niewłaściwie pobrany. Wreszcie są sytuacje, w których rodziców nie stać na zapłacenie kilkuset złotych - oceniła.

Martwe niemowlę odnalezione w sortowni śmieci. Pogrzeb noworodka NN na cmentarzu komunalnym w Zambrowie
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze