Polacy w miłości są tradycjonalistami. Uważamy, że udany związek nadaje życiu sens, a wspólne przeciwstawianie się problemom jest łatwiejsze. Zauważa się jednak trend, że coraz więcej Polaków jest zdania, że to nie „papier” jest ważny lecz miłości i wzajemny szacunek. Przeciętny Polak ma na swoim koncie maksymalnie dwie relacje i wie, że dobry związek wymaga nieustannej pracy. Kryzysy wśród par są czymś powszechnym- aż 81 proc. Polaków przeszło przez przynajmniej jeden.
Według badań przeprowadzonych przez firmę ARC Rynek i Opinia dla serwisu Sympatia.pl kobiety podchodzą do miłości bardziej emocjonalnie, mężczyźni zaś racjonalnie. Bez względu na płeć, orientacje seksualną, wiek czy stan cywilny, Polacy rozróżniają kilka rodzajów miłości. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest miłość partnerska, kolejno miłość do dzieci i wnuków – odpowiednio wskazało tak 75 proc. i 44 proc. ankietowanych.
- Zapytaliśmy reprezentatywną grupę Polaków, zarówno singli, jak i osoby żyjące w związkach homo i heteroseksualnych – o to jak kochają? Tak powstał "miłosny portret Polaków" – niezwykle ciekawe i rzetelnie opracowane badanie dotyczącego miłości, związków i kryzysów - mówi Marcin Tlałka – manager serwisu Sympatia.pl
Nasze podejście do związku zmienia się wraz z wiekiem, a potrzeby miłości dojrzewają. Młodzi Polacy stawiają przede wszystkim na czerpanie z relacji przyjemności oraz wspólne spędzanie czasu. Osoby starsze traktują miłość poważniej. Jest to czas życiowej stabilizacji i dojrzałych uczuć. Niezależnie jednak od rodzaju relacji i jej stażu, każda ze stron potrzebuje zachowań odzwierciedlających zaangażowanie partnera. Aż 69 proc. badanych będących aktualnie w związku przyznaje, że w ostatnim czasie doświadczyli romantycznych chwil, które sprawiły im przyjemność. Na pytanie, z czym kojarzą romantyzm, wskazali uroczystą kolację przy świecach (27 proc.), niespodziewany pocałunek w policzek (17 proc.) oraz zorganizowanie randki (16 proc.). Taki sam odsetek za przejaw romantyzmu uważa podanie gorącej herbaty do łóżka podczas choroby.
- Wbrew obiegowym opiniom, że to kobietom bardziej zależy na stałej relacji, okazuje się, że obie płcie w jednakowym stopniu doceniają rolę miłości w życiu i jednakowo jej pragną. To bardzo pozytywny wniosek – mówi Joanna Godecka, terapeutka, ekspertka akcji „Jak kochają Polacy?”. Orientacja seksualna nie ma znaczenia dla postrzegania miłości. Obraz miłości nie zależy od tego, jakie są nasze preferencje – dodaje.
Polacy są świadomi, że prawdziwa miłość nie zawsze bywa prosta i wymaga ciągłej pracy. Aż 92 proc. badanych jest takiego zdania. Filarami udanego związku są miłość (80 proc.), szacunek (76 proc.) i zaufanie (75 proc.). Co ciekawe namiętność i seks znalazły się dopiero na dalszych pozycjach.