Do takich kierunków należą przede wszystkim socjologia, dziennikarstwo, administracja, zarządzanie, pedagogika i psychologia. Nic dziwnego, że znajdują się one w ofercie praktycznie każdej renomowanej uczelni.
Inżynieria dusz
Psychologia od lat jest bardzo modnym kierunkiem. Co roku okazuje się, że wiele osób wyraża chęć zostania inżynierami dusz. Tym bardziej że życie przyspieszyło, stres dotyka nas w coraz większym zakresie, przybywa nam też problemów, z którymi nie zawsze sobie umiemy poradzić. Dlatego dzisiejszy student psychologii w przyszłości może więc liczyć na dużą liczbę pacjentów. Studiowanie psychologii to przy okazji przygoda w poznawaniu samego siebie.
Nauka i wychowanie
Pedagogika uchodzi za dziedzinę, której poświęcają się głównie kobiety. Stopień sfeminizowania tego zawodu powoduje, że panowie na pedagogice bywają bardzo hołubieni. Jednak wybierając się na te studia, trzeba się dokładnie zastanowić, jaką specjalizację wybrać.
Mamy więc pedagogikę ogólną, teorię wychowania, dydaktykę (teoria kształcenia), pedagogikę specjalną (w jej zakres wchodzi surdopedagogika, tyflopedagogika, oligofrenopedagogika, pedagogika terapeutyczna, pedagogika resocjalizacyjna), pedeutologię (naukę dotyczącą nauczyciela), teorię systemów oświatowych, pedagogikę porównawczą, społeczną i kształcenia zawodowego. Wybór - jak widać - jest ogromny.
Sztuka zarządzania
Już dawno skończyły się czasy, że kierownik zarządza swoim zespołem prostą metodą kija i marchewki. Dziś zarządzanie jest kwitnącą i bardzo rozbudowaną dziedziną nauki. Nie od dziś wiadomo, że od tego, jak zarządzamy zespołem, zależy m.in. wydajność firmy. Dlatego jeśli ktoś w przyszłości chciałby być menedżerem czy piastować jakieś kierownicze funkcje w biznesie, powinien zainteresować się tym kierunkiem.
Pokrewnym kierunkiem jest administracja. Z absolwentów tego kierunku rekrutują się przyszli pracownicy służby cywilnej.
Dziennikarstwo
Inne niezmiennie popularne kierunki to dziennikarstwo i socjologia. Osoby decydujące się na takie studia powinny jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dziennikarski rynek pracy w naszym kraju należy obecnie do najtrudniejszych.
Bardzo ciekawym i docenianym przez absolwentów szkół średnich kierunkiem jest także socjologia. Niektórych może zdziwić fakt, iż studia te wymagają dużo pracy. Z reguły jednak trud ten się opłaca.