Zboże

i

Autor: Shutterstock 16 statków towarowych przepłynęło już przez ujście Bystre na Dunaju

Kryzys żywnościowy

Zboże z Ukrainy. Kiedy wyruszy pierwszy transport?

2022-07-26 5:02

Pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza, będzie Czarnomorsk – powiadomił ukraiński wiceminister infrastruktury. Pierwsza wysyłka planowana jest jeszcze w tym tygodniu. W następnej kolejności zaangażowane będą porty Odessa i Piwdenne – powiedział cytowany przez agencję Ukrinform wiceminister infrastruktury Jurij Waskow w poniedziałek.

Kiedy będzie pierwszy transport?

Pierwszy transport jest planowany jeszcze w tym tygodniu, a wszystkie trzy porty mają być gotowe do pracy w ciągu dwóch tygodni. Szef resortu infrastruktury Ołeksandr Kurbakow powiedział, że 27 lipca ma rozpocząć działanie centrum koordynacyjne, które będzie nadzorować i koordynować funkcjonowanie korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym. Szczegóły techniczne mają być dopracowane w ciągu dwóch dni w Stambule.

Nadzór centrum koordynacyjnego, jak wskazał Kurbakow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, nie będzie obejmował wód terytorialnych Ukrainy, gdzie pełną kontrolę nad wszystkimi procesami będą sprawować ukraińskie władze.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Ruch statków handlowych

Rozminowanie zostanie przeprowadzone wyłącznie w wyznaczonym dla ruchu statków handlowych korytarzu. Będą one poruszać się w asyście jednostek ratowniczych ministerstwa infrastruktury. Według Kurbakowa po wznowieniu eksportu Ukraina będzie w stanie eksportować miesięcznie trzy miliony ton zboża. Mykoła Solski, szef resortu polityki rolnej i żywnościowej powiadomił, że Ukraina już posiada zgromadzone zapasy zboża warte 10 mld dol.

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ w piątek dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego). Dzień po zawarciu porozumień Rosja zaatakowała port handlowy w Odessie rakietami Kalibr, uszkadzając jego infrastrukturę.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze