Zbuduj solidny majątek - cz. IV

2010-12-08 3:00

W poprzednim odcinku wybieraliśmy metodę inwestowania, teraz pora na wprowadzenie planów w życie. Otwarcie rejestru w funduszu inwestycyjnym nie zabiera dużo czasu. Możesz to zrobić w banku albo przez Internet. Przed ostateczną decyzją, w jaki fundusz zainwestować, warto dokładnie zastanowić się nad wielkością inwestycji i czasem jej trwania. Przemyśl też, czy wpłacisz swoje środki jednorazowo, czy może masz zamiar oszczędzać systematycznie.

Realizując plan budowania solidnego majątku, ważne jest konsekwentne i długofalowe podejście. Tylko wtedy przyniesie to oczekiwane efekty. Najważniejszym elementem dochodzenia do majątku jest inwestowanie nadwyżek finansowych. Dobrą metodą jest otwarcie rejestru w funduszu inwestycyjnym. Dlaczego? Bo tu pieniądze pracują na siebie. Fundusz gromadzi oszczędności tysięcy klientów. Drobne wpłaty indywidualnych osób tworzą razem potężny kapitał, który ma dużą siłę przebicia na rynkach finansowych. Dzięki temu lokowanie środków poprzez fundusz na dłuższy termin jest jedną z najskuteczniejszych metod pomnażania pieniędzy.

Ostateczna decyzja

Zastanów się, w jakiego rodzaju fundusz chcesz zainwestować. Który będzie dla ciebie najkorzystniejszy? PKO TFI ma w swojej ofercie propozycje dla klientów indywidualnych oraz dla większych, średnich i małych przedsiębiorstw. Jeśli więc jesteś przedsiębiorcą, to zastanów się, czy taka oferta nie będzie dla ciebie najlepsza. Nie musisz też wpłacać wszystkich środków na jeden rodzaj funduszu. Możesz na przykład wybrać fundusz parasolowy, który w ramach jednego funduszu oferuje subfundusze o odrębnej polityce inwestycyjnej i różnych profilach ryzyka. Warto zdać sobie sprawę, że podjęcie decyzji, który rodzaj funduszu wybrać, to najważniejsze zadanie inwestora. Wprawdzie powierzasz swoje pieniądze w ręce ekspertów, którzy będą nimi fachowo zarządzać, ale to ty decydujesz, w jaki sposób będą pomnażane. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz wiedzieć, co dzieje się z twoimi finansami, to spróbuj je samodzielnie kontrolować. Każdy uczestnik funduszu ma możliwość korzystania z narzędzi inwestora, które znajdzie na stronie www.pkotfi.pl. Masz do dyspozycji kalkulator zysków czy kalkulator podatkowy i w każdej chwili możesz sprawdzić, ile już zarobiłeś.

Pamiętaj, że nie musisz być ekspertem i znać się na ekonomi czy rynkach finansowych. Od tego jest przecież fundusz. Zadaniem inwestora jest pozwolić, by środki wypracowały odpowiedni zysk. Dlatego nawet jeśli zauważysz okresowe spadki, nie ulegaj pochopnym decyzjom i nie rezygnuj z funduszu. Pierwsza zasada skutecznego budowania majątku to długoterminowe myślenie.

jak otworzyć rejestr w funduszu inwestycyjnym W banku

Możesz to zrobić w Punktach Obsługi Klienta, które mieszczą się między innymi w oddziałach banku PKO Bank Polski S.A., Banku Pocztowego S.A., a także w Domu Maklerskim PKO Bank Polski S.A. Żeby otworzyć fundusz inwestycyjny, potrzebny ci będzie jedynie ważny dokument tożsamości. Zaletą załatwienia formalności w oddziale banku jest możliwość zadawania pytań sprzedawcy. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki rodzaj funduszu wybrać, bez obaw pytaj. Pracownik banku wyjaśni ci, czym kierować się przy jego wyborze. Pomoże ci też wypełnić i wysłać zlecenie otwarcia rejestru. Jeśli więc nie znosisz wypełniania papierków, to zdecydowanie lepiej będzie ci załatwić formalności w punkcie obsługi. Kolejnym krokiem do własnego rejestru jest wpłata środków. Do większości funduszy można wpłacić kwotę od 100 zł wzwyż. Zrobisz to, dokonując przelewu na numer konta, który wskaże ci pracownik banku. Później na ten rachunek będziesz dokonywać każdych, kolejnych wpłat. Pamiętaj, że inwestując w fundusz w oddziale banku, dodatkowo zapłacisz opłatę manipulacyjną.

W Internecie

Dokonywanie inwestycji on-line staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego - jest dużo wygodniejsze niż tradycyjne załatwianie spraw bankowych. Nie tracisz czasu na dojazdy do oddziału banku i stanie w kolejkach. Nie jesteś też uwiązany ograniczeniami czasowymi, bo możesz inwestować, kiedy chcesz. Strona internetowa działa przecież 24 godziny na dobę. Kolejna zaleta inwestowania przez Internet to o wiele niższe koszty, a w przypadku wielu TFI całkowity brak opłat. Musisz sam wypełnić wszystkie blankiety i papiery. Nie martw się jednak, bo formularze są tak przygotowane, że cała procedura nie zajmie ci więcej niż 5 minut. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz zadzwonić na infolinię, gdzie na twoje pytania odpowie pracownik banku.

Jak otworzyć rejestr? Wejdź na stronę TFI, następnie w sekcję "zainwestuj on-line". Przygotuj dokument tożsamości oraz numer rachunku bankowego i wypełnij prosty formularz.

Na koniec należy dokonać pierwszego przelewu. Kolejnych inwestycji możesz dokonywać w dowolny sposób, np. w postaci wpłaty czy przelewu. Jeśli zdecydowałeś się inwestować systematycznie, to najlepiej złóż w swoim banku stałe zlecenie przelewu. Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać co miesiąc o dokonywaniu wpłaty na fundusz.

Bezpiecznie w sieci

Wiele osób wciąż obawia się załatwiać formalności bankowe przez Internet. Niepotrzebnie, bo kradzieże zgromadzonych środków czy wykradanie haseł to rzadkość. Banki wyjątkowo dbają o to, żeby wszystkie transakcje dokonywane w sieci były całkowicie bezpieczne. W tym celu stosują najnowsze i wciąż ulepszane zabezpieczenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze