Zdobądź swoje mieszkanie

2008-12-23 3:00 KD|Qba

Podpowiadamy, jak krok po kroku wykupić lokal za złotówkę.

"SE" wyjaśnia, jak przebrnąć przez procedury związane z wykupieniem lokalu za złotówkę. Najpierw należy wystąpić do spółdzielni ze specjalnym wnioskiem o umożliwienie wykupu lokalu. Spółdzielnia będzie mieć trzy miesiące na udzielenie nam odpowiedzi. Następnie powinniśmy zostać poinformowani o cenie mieszkania. Później pozostaje nam już tylko wpłacić pieniądze na konto spółdzielni i wraz z jej przedstawicielem odwiedzić notariusza. Po podpisaniu umowy oraz złożeniu wniosku o wpisanie do księgi wieczystej trzeba już tylko poczekać na powiadomienie o tym, że staliśmy się właścicielem mieszkania.

O to czytelnicy najczęściej pytali eksperta:

Jerzy Krzekotowski (68 l.) odpowiada:

1. Spółdzielnia wyraziła zgodę na przekształcenie mojego prawa lokatorskiego w prawo odrębnej własności. Czy już jestem właścicielem mieszkania?

Jeszcze nie. Kolejnym krokiem, jaki musi pan podjąć, jest wpłata wskazanej przez spółdzielnię kwoty pieniężnej na jej konto. Następnie będzie pan musiał sporządzić umowę z notariuszem oraz założyć księgę wieczystą. Właścicielem mieszkania stanie się pan w momencie wpisu do księgi wieczystej.

2. Posiadam spółdzielcze prawo lokatorskie. Po co przekształcać je w prawo odrębnej własności?

Posiadając prawo lokatorskie, nie jest pani właścicielką lokalu - właścicielem pozostaje spółdzielnia. Takiego lokalu nie można sprzedać czy podarować. Można go jedynie użytkować na ogólnie przyjętych zasadach. Natomiast przekształcając prawo lokatorskie w prawo odrębnej własności, będzie pani mogła dowolnie dysponować mieszkaniem.

3. Od kilku miesięcy mieszkam w lokalu po zmarłym dziadku. Jakie mam do niego prawa?

Wszystkich informacji dotyczących posiadanego przez pana prawa do lokalu udzieli spółdzielnia mieszkaniowa. Określi ona, czy posiada pan prawo lokatorskie, czy też własnościowe. Natomiast możliwość przekształcenia w prawo odrębnej własności nie jest obowiązkiem lokatora. Tylko od pana zależy, czy mieszkanie będzie chciał pan wykupić, czy też nie.

Nie przegap szansy.

Skontaktuj się z naszym doradcą! 

 

Najnowsze