Zdrowie to prawdziwa racja stanu. Relacja z debaty „MEDYCZNA RACJA STANU – TEZY DLA ZDROWIA”

i

Autor: Materiały Prasowe Debata ekspercko-systemowa „Medyczna Racja Stanu – Tezy dla Zdrowia”

Zdrowie to prawdziwa racja stanu. Relacja z debaty „MEDYCZNA RACJA STANU – TEZY DLA ZDROWIA”

2018-07-05 0:00

Styczniowy sondaż IPSOS, przygotowany na zlecenie OKO.Press pokazuje, że gdyby Polacy mieli możliwość decydowania o tym, jak wydawać publiczne pieniądze, to zwiększyliby wydatki na zdrowie. Dotychczas jednak zdrowie nie było priorytetem naszych władz ani nie zajmowało czołowej pozycji w programie żadnej z partii.

Sygnałem, że coś może się zmienić, jest expose premiera Mateusza Morawieckiego, w którym po raz pierwszy ochrona zdrowia została nazwana priorytetem polskiego rządu. W kwietniu minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o zaplanowanej na najbliższy rok ogólnonarodowej debacie „Wspólnie dla Zdrowia”, która zakłada wypracowanie wieloletniego planu zmian w ochronie zdrowia. W ten dialog wpisała się debata „Medyczna Racja Stanu”, którą patronatem honorowym objął ks. Kardynał Kazimierz Nycz. Odbyła się onakilka dni temu w siedzibie PolskiejAkademii Nauk, z udziałem najwyższej rangi przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowego Funduszu Zdrowia, AOTMiT, lekarzy i organizacji pacjenckich. Jej efektem jest wypracowanie tez do dyskusji nad reformą systemu zdrowia w Polsce.

Ewolucja, nie rewolucja

– Ochrona zdrowia to miejsce na działania ewolucyjne, nie rewolucyjne – mówił minister Łukasz Szumowski. – Dla nas, polityków, to bardzo ważne zadania, zdrowie zdecydowanie powinno wrócić do polityki. Będziemy skupiać się na naprawie systemu, ale nie tylko na zwiększaniu nakładów na świadczenia dla pacjentów, lecz i na ich racjonalnym wykorzystaniu, żeby pacjenci mieli z tego jak największą korzyść. Na chorobach, na które Polacy najczęściej umierają – chorobach układu krążenia, nowotworach. Na profilaktyce, promowaniu zdrowego stylu życia. Będziemy uważnie wsłuchiwać się w głosy organizacji pacjenckich. Do tego konieczny jest dialog społeczny – mówił minister.

Na to także zwracali uwagę przedstawiciele organizacji pacjenckich, m.in. Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. O potrzebie podejmowania decyzji systemowych w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych mówił dr Leszek Borkowski, prezes Fundacji „Razem w Chorobie”.

– Minister zdrowia nie może być strażakiem gaszącym pożary. Nad opieką zdrowotną powinien pracować koncepcyjnie, ale do tego konieczne są konkretne dane, dotyczące m.in. zachorowalności. I takie trzeba tworzyć i poddawać pod dyskusję – mówił dr Borkowski.

– Tracimy czas na gaszenie pożarów, a tu trzeba uszczelnić system. Służba zdrowia to nie jest worek bez dna – wtórował mu prof. Wiesław Jędrzejczak, hematolog, onkolog, transplantolog, dodając, że powinnością państwa jest uwaga i troska kierowana do tych, którzy są w najtrudniejszej klinicznie i społecznie sytuacji.

Zdrowie to prawdziwa racja stanu. Relacja z debaty „MEDYCZNA RACJA STANU – TEZY DLA ZDROWIA”

i

Autor: Materiały Prasowe Prof. ŁUKASZ SZUMOWSKI, minister zdrowia

Ochrona zdrowia to miejsce na działania ewolucyjne, nie rewolucyjne

Prof. ŁUKASZ SZUMOWSKI,
minister zdrowia


Zdrowie to prawdziwa racja stanu. Relacja z debaty „MEDYCZNA RACJA STANU – TEZY DLA ZDROWIA”

i

Autor: Materiały Prasowe Dr JADWIGA EMILEWICZ, minister przedsiębiorczości i technologii

Mamy wszelkie warunki ku temu, by innowacyjne leki i terapie mogły powstawać także w naszym kraju

Dr JADWIGA EMILEWICZ,
minister przedsiębiorczości i technologii

Pomoc dla najbardziej potrzebujących

 O konieczności powołania Funduszu Walki z Rakiem mówił m.in. dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

– W związku z tym, że choroby nowotworowe stanowią jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego finansowania procedur stosowanych w onkologii. Taki fundusz należałoby też powołać na rzecz chorób rzadkich i ultrarzadkich, aby pomóc tym najbardziej pokrzywdzonym przez los. Należy zapewnić im dostęp do najskuteczniejszych metod diagnostyki, leczenia i rehabilitacji – apelował.

Z kolei dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej, zwracał uwagę, że gwarancją efektywności całego systemu ochrony zdrowia jest podstawowa opieka zdrowotna. Tu potrzebne są przede wszystkim kadry i zmniejszenie biurokracji, która dziś jest gigantyczna. Lekarze POZ-ów tracą czas na wydawanie dziesiątków zaświadczeń zamiast w większym stopniu poświęcać go pacjentowi.

Nowe leki i terapie

Postęp w diagnostyce i terapii nie byłby możliwy bez zapewnienia nakładów finansowych na rozwój nowych biotechnologii. W tej dziedzinie dużymi osiągnięciami mogą się pochwalić polscy naukowcy. Jednak, na co zwracała uwagę minister przedsiębiorczości i technologii, dr Jadwiga Emilewicz, krajowy potencjał przemysłu farmaceutycznego nie jest w pełni wykorzystywany. Są bardzo dobre laboratoria, ale za mało inwestujemy w ludzi. Tymczasem innowacyjne leki i terapie mogłyby powstawać także w naszym kraju.

Zasada „Horyzont 2023”

Wśród „Tez dla Zdrowia” znalazła się m.in. propozycja, by po przeprowadzeniu referendum podpisana została, pod patronatem Prezydenta RP, umowa społeczna dotycząca najważniejszych reform w ochronie zdrowia. Zgodnie z nią w ciągu 5 lat nastąpi zwiększenie środków (finansowych, organizacyjnych i infrastrukturalnych) w tym obszarze. Zasada ta została nazwana „Horyzont 2023”.

Kolejne propozycje to m.in.:

  • wydatki na leki mają stanowić co najmniej 17 proc. Całego budżetu przeznaczonego na świadczenia gwarantowane i rosnąć wraz z wydatkami publicznymi na ochronę zdrowia,
  • wprowadzenie szybkiej ścieżki refundacyjnej dla terapii stanowiących jedyny ratunek w stanach bezpośrednio zagrażających życiu i zapobiegających poważnym powikłaniom chorób przewlekłych,
  • umożliwienie pozabudżetowego dopływu środków fi nanosowych na ochronę zdrowia,
  • zrównanie wysokości składek zdrowotnych wszystkich grup społecznych,
  • zasada równości podmiotów leczniczych wobec płatnika – NFZ,
  • powołanie Europejskiej Unii Zdrowia, której celem m.in. byłoby stworzenie europejskiej solidarnościowej listy leków dla całego obszaru UE.

Materiał Informacyjny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze