Paszport COVID-19

i

Autor: Shutterstock Paszport COVID-19

Zjesz w restauracji bez szczepienia. W tym miejscu nie sprawdzają paszportów covidowych

2021-08-10 14:26

Branża gastronomiczna w Holandii nie chce egzekwować od klientów obowiązku okazywania dowodu szczepienia przeciw Covid-19. „Dopóki nie będę musiał, nie poproszę przy wejściu o żadne zaświadczenia” - oświadczył szef organizacji branży hotelarsko-gastronomicznej KHN Rober Willemsen, cytowany przez dziennik „Financieele Dagblad”.

KHN (Koninklijke Horeca Nederland) twierdzi, że egzekwowanie szczepień nie należy do przedsiębiorców.

- KHN dostrzega dylematy społeczne związane z tym problemem, ale jest to temat do debaty politycznej, a nie dla branży turystycznej – powiedział gazecie Willemsen.

 Przedsiębiorcy zwracają uwagę na niejednoznaczność przepisów.

- W sali bankietowej muszę poprosić wszystkich gości o certyfikat szczepienia lub negatywny wynik testu (na obecność koronawirusa - PAP), ale nie jest to konieczne w restauracji, pubie i ogródku gastronomicznym – wskazuje Theo Potjes, właściciel restauracji w miejscowości Schaijk w południowej Holandii.

Paszporty covidowe wchodzą w życie! Dostaną je osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i z testami

 Według Roberto Payera, dyrektora hoteli Hilton i Waldorf Astoria w Amsterdamie, każdy ma prawo do własnej opinii, jednak „osoby, które odmówiły przyjęcia preparatu, muszą wziąć na siebie odpowiedzialność i przestać odwiedzać restauracje lub hotele”. Jak zaznaczył, wolność kończy się tam, gdzie jest zagrożone zdrowie innej osoby. Zastrzegł zarazem, że do czasu, gdy nie będzie obowiązku szczepienia, pozostawia to w gestii klientów. „Nie pokażę im drzwi, to (byłby) krok za daleko” – ocenił.

 Tymczasem premier Mark Rutte powiedział w poniedziałek wieczorem, że sprzeciwia się obowiązkowi szczepień przeciwko koronawirusowi. Jego zdaniem wskaźnik szczepień jest w Niderlandach wystarczająco wysoki a liczba infekcji systematycznie spada.

- Rząd nie chce wprowadzać obowiązku szczepień, jak to się dzieje obecnie w niektórych krajach - powiedział Rutte.

200 dni walczył z COVIDEM
Sonda
Czy jesteś zwolennikiem obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19?
Najnowsze