Czujniki dymu i czadu
Nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło nowe obowiązki dla właścicieli lokali mieszkalnych (w tym domów). Chodzi o nakaz montażu czujników czadu i dymu (koszt urządzeń to ok. 50-150 zł). Takie urządzenia chronią przed dużym pożarem czy zaczadzeniem. Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi przede wszystkim w każdym lokalu mieszkalnym musi zostać zainstalowany przynajmniej jeden czujnik dymu (spełniający wymagania Polskiej Normy PN-EN 14604 Autonomiczne czujki dymu). Oprócz tego w każdym lokalu mieszkalnym w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego (np. w pomieszczeniu, w którym wisi piec gazowy) musi zostać zainstalowany przynajmniej jeden autonomiczny czujnik tlenku węgla (spełniający wymagania Polskiej Normy PN-EN 50291-1 Wykrywacze gazu).
Kto musi zamontować czujnik dymu lub czadu
Kto i kiedy musi zamontować czujniki dymu i tlenku węgla? Jak podaje znowelizowane rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów jeszcze w grudniu 2024 r. nowymi obowiązkami zostaną objęci właściciele nowo budowanych domów (nastąpi to 14 dni po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw). Ale od 1 stycznia 2030 r. nowe obowiązki obejmą właścicieli starszych (już użytkowanych) domów i mieszkań. Także ustawodawca daje sporo czasu na przyswojenie takiej informacji i przygotowanie się do zainstalowania czujników w domu. Jeszcze inne terminy wyznaczono dla budynków hotelowych, produkcyjnych, magazynowych, kin, dworców itp.
A co grozi za niedostosowanie się do nowych wymagań? Niedostosowanie się do wymogów można uznać za narażenie siebie i innych osób na utratę zdrowia lub życia. Za takie niedbalstwo czy ignorancję może grozić surowa kara.