ZUS i senior

i

Autor: Shutterstock ZUS i senior

Emeryci

Zmiany w 500 plus dla seniorów! Dodatkowe pieniądze dla emerytów

2023-03-10 5:47

W marcu podniesiono próg, który uprawnia do utrzymania "500 plus dla seniorów", a dokładniej dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Kwota uprawniająca do świadczenia została podniesiona ze względu na marcową waloryzację emerytur. Wyjaśniamy, kto może wnioskować o dodatek do emerytury lub renty.

Podwyżka progu do świadczenia 

Świadczenie 500 plus dla seniorów przysługuje emerytom, którzy są niezdolni do samodzielniej egzystencji. Wysokość świadczenia zależny jest od świadczeń jakie dostaje obecnie senior. Jak poinformowało ministerstwo rodziny i polityki społecznej w 2022 roku wynosił 1896,13 zł, a od marca 2023 roku wzrasta o 261,67 zł, czyli do kwoty 2157,80 zł. 

Jeśli senior przekracza próg świadczenie zostanie pomniejszone według zasady złotówka za złotówkę. W przypadku gdy jego emerytura lub renta wynosi np. 2257,80 zł, otrzyma 400 zł ze świadczenia "500 plus dla seniorów".  

Podwyżka jest związana prawdopodobnie z waloryzacją. Seniorzy, których świadczenia zostały podniesione, mogli przestać mieścić się w progu do otrzymania świadczenia.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać 500 plus dla seniora?

Oprócz wcześniej wspomnianego progu dochodowego, senior musi mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o  całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o przydziale do I grupy inwalidów wydane przez komisję lekarską przed 1 września 1997 roku. ZUS uznaje również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i  niezdolności do samodzielnej egzystencji. W przypadku braku oświadczenie, potrzebne jest zaświadczenie lekarza o stanie zdrowia, wydane nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem związku, oraz istotną w tej kwestii dokumentację medyczną.

Odpowiednie dokumenty należy załączyć do wniosku, który składamy do ZUS. 

Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Listen on Spreaker.
Najnowsze